- Objavljeno: 11.12.2024.
U Policijskoj školi održan je okrugli stol „Veliko „P“ za zaštitu ljudskih prava“
Naše bogatstvo leži u mogućnosti razumijevanja, pomaganja, pružanja podrške, poštivanja i prihvaćanja istovremeno druge i drugačije, ali u pravima i dostojanstvu potpune jednake osobe
U utorak, 10. prosinca 2024. u Policijskoj školi „Josip Jović“ okruglim je stolom pod naslovom „Veliko „P“ za zaštitu ljudskih prava“ obilježen Međunarodni dan ljudskih prava.Ovaj okrugli stol zamišljen je kao mjesto razmjene promišljanja budućih policajki i policajaca o ulozi policije u zaštiti ljudskih prava.
Policijska škola „Josip Jović“ kroz brojne nastavne i izvannastavne aktivnosti potiče razvijanje svijesti o značenju ljudskih prava i uloge policije u njihovoj zaštititi, poštivanju i prihvaćanju različitosti, toleranciji i nultoj stopi diskriminacije te jednakosti u pravima i dostojanstvu svakog člana društva bez obzira na individualne razlike ili kontekst interakcije policije i građana.
Uz učenike i polaznike Policijske škole gosti ovoga događanja bili su i učenici zagrebačkih gimnazija s kojima naša škola surađuje u projektu EPAS - Škola ambasador Europskog parlamenta.
Sve prisutne srdačno je pozdravio načelnik Policijske škole Mario Bošnjak istaknuvši važnost edukacije o ljudskim pravima, zakonitog rada policije, izgradnje i osnaživanja policijskog integriteta komunikacijskih vještina i svijesti o značaju uloge policije kao zaštitnika ljudskih prava.
O svojim iskustvima kroz život i rad s prisutnima je podijelio i Mario Bebek, djelatnik Ministarstva unutarnjih poslova, Službe za informatiku, zaposlen prije godinu i pol dana kroz program zapošljavanja osoba s invaliditetom. Mario je govorio o izazovima s kojima se susretao zbog svoje rijetke bolesti, a koji ga nisu spriječili u učenju, u radu, u težnji da bude što bolji u svome poslu.
Uvijek misli pozitivno i svoju inspiraciju dijeli s drugima. Aktivno drži motivacijska predavanja i siguran je da njegov invaliditet nije ono što ga definira, već je samo nijansa u njegovoj priči koja ga je učinila jačim, upornijim i svjesnijim svojih sposobnosti.
Magistra kineziologije Andrijana Đumlan, dugogodišnja suradnica u promicanju svijesti o inkluziji osoba s invaliditetom u zajednicu, govorila je o suradnji Policijske škole, Centra za autizam Zagreb i Specijalne olimpijade Hrvatske u pružanju potpore osobama s invaliditetom i intelektualnim teškoćama da pokažu svoje mogućnosti i budu uključeni u zajednicu. Naglasila je kako suradnja policije i institucija koje skrbe o osobama s invaliditetom pozitivno utječu i na buduće policajce i policajke, kao i na učenike s teškoćama. Imaju se priliku upoznati, družiti se, stvarati prijateljstva, graditi povjerenje i pri tome učiti prepoznati, pružiti podršku, odgovarajuće se ophoditi ili pak zatražiti pomoć kada je to potrebno.
Ideja za plakat Okruglog stola proizašla je iz likovnih radova učenika Policijske škole Martina Oršuša, Jerka Grujovića i Davida Kovačevića inspiriranih ljudskim pravima, prihvaćanjem različitosti, nultom stopom tolerancije na nasilje i diskriminaciju.
Učenik 4. razreda Benjamin Jakovac i 3. razreda Policijske škole Jerko Grujović govorili su o svojim iskustvima kroz projekt EPAS u kojem zajedno s drugim školama uče o vrijednostima Europske unije, stječu temeljna znanja o demokraciji, slobodi, solidarnosti, nediskriminaciji, vladavini prava, poštivanju ljudskih prava, toleranciji, pluralizmu i poštivanju ljudskog dostojanstva.
Nastavnica stručnih predmeta u Policijskoj školi Nikolina Mikulić, policijska službenica s dugogodišnjim iskustvom operativnog rada s djecom i maloljetnicima, govorila je o toj najosjetljivijoj skupini kojoj je potrebna posebna zaštita i kojoj moramo osigurati stabilan i zdrav psihološki i tjelesni razvoj. Rad s djecom i maloljetnicima u kontekstu policijskog postupanja zahtjevan je, često ispunjen emocijama, zahtjeva posebnu osposobljenost policijskih službenika, ali svaki uspjeh u pružanju pomoći djetetu izaziva osjećaj sreće i zadovoljstva.
Na posljetku su polaznice programa srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac / policajka Ema Žderić i Bojana Balog govorile kako zamišljaju sebe u ulozi zaštitnika ljudskih prava, što očekuju naučiti tijekom školovanja za svoj budući poziv. Obje smatraju da svaki pojedinac može mnogo učiniti za pozitivne promjene u društvu osobito u smislu promicanja i zaštite prava svakog pojedinca bez obzira nacionalno podrijetlo, dob, spol, obrazovanje, socijalni status ili druge individualne karakteristike. Na zanimanje koje su odabrale smatraju pozivom za izgradnju odnosa povjerenja između građana i policije te da štite i zastupaju prava svakoga građanina u skladu sa svojim zakonskim ovlastima, ali i osobnim uvjerenjem o pravu na jednako postupanje i poštivanje prava i dostojanstva svake osobe.
„Naše bogatstvo leži u našoj jedinstvenosti, neponovljivosti, velikim i malim i bezbrojnim detaljima po kojima se razlikujemo jedni od drugih. Naše bogatstvo leži u mogućnosti razumijevanja, pomaganja, podrške, poštovanja i prihvaćanja istovremeno druge i drugačije, ali u pravima i dostojanstvu potpune jednake osobe“, riječi su kojima je organizatorica i voditeljica ovog događanja, nastavnica stručnih predmeta u Policijskoj školi Maja Krajcar zatvorila Okrugli stol i zahvalila svima na doprinosu u obilježavanju Međunarodnog dana ljudskih prava.
„Bilo je odlično, okrugli stol je prošao dobro i gosti su bili odlični. Naučili smo puno novih stvari o ljudskim pravima i o svakidašnjim poteškoćama osoba s invaliditetom i kako im možemo pomoći. Bilo je super i radujemo se novom dolasku u Policijsku školu.“ samo su neke od reakcija učenica i učenika Gimnazije Sesvete koji su dojmove s Okruglog stola „Veliko „P“ za zaštitu ljudskih prava“ podijelili u svojoj školi.