Najveće naše bogatstvo su ljudi

Slika topvijesti/godina_2009/svibanj/phare06.jpg

Delegacija Europske komisije u Republici Hrvatskoj i Ministarstvo unutarnjih poslova RH prigodnom svečanošću obilježili su u petak, 29. svibnja, u prostorijama Gradske skupštine Grada Zagreba zatvaranje PHARE 2005 Twinning projekta „Jačanje upravljanja ljudskim potencijalima, sustava obrazovanja i obuke MUP-a Policijske akademije". Uz brojne goste i uzvanike svečanosti su nazočili Vincent Degert, šef Delegacije Europske komisije u RH, Ivo Bačić, državni tajnik Ministarstva unutarnjih poslova RH, Vladimir Faber, glavni ravnatelj policije, voditelj projekta s hrvatske strane Ante Delipetar, ravnatelj Uprave za pravne poslove i ljudske potencijale MUP-a RH, Gerard Zerbi voditelj projekta od strane francuskog partnera, Bertrand Michelin, zamjenik ravnatelja Uprave za obrazovanje i obuku nacionalne policije Francuske kao i brojni djelatnici MUP-a RH.

Obraćajući se okupljenima državni tajnik Ivo Bačić u ime MUP-a RH, ističući značaj ovoga projekta, kazao je: - Projekt je omogućio stvaranje temelja za razvijanje modernog sustava integriranog upravljanja ljudskim potencijalima Ministarstva unutarnjih poslova RH, uvodeći pri tom personalizirani pristup upravljanja koji vrednuje potencijal svakog pojedinačnog djelatnika te mu daje mogućnost sudjelovanja u razvijanju vlastite karijere. Stjecanje kompetencija, tijekom cjelokupne karijere, kao neophodnog uvjeta što će osiguravati i jamčiti profesionalizaciju djelatnika Ministarstva, razvijat će se kroz cijeloživotno obrazovanje, sukladno moderniziranom sustavu policijskog obrazovanja i obuke prema standardima EU.

Glavni ravnatelj policije Vladimir Faber tim povodom, govoreći o hrvatskoj policiji u tranziciji na putu u EU, među inim u svom je govoru istaknuo, prenoseći okupljenima i pozdrave ministra MUP-a Tomislava Karamarka: - Transformirati, dakle, policiju u javni servis građana, u depolitiziranu policijsku organizaciju nije nimalo lak posao. Poticanje dobre pa i najbolje prakse jest put kako da skratimo te tranzicijske procese, da što prije pronađemo najbolja rješenja i u tom smislu upućujem iskrene izraze zahvalnosti našim francuskim partnerima koji su nam pomogli ovim projektom u tome.  

Obrazlažući stanje i razvojni put naše policije Faber je dodao kako smo se do sada u reformama bavili uglavnom reformama strukture, a premalo zadirali u policijsku kulturu, u policijsku filozofiju te nastavio: - Činjenica je da su najveće naše bogatstvo ljudi, policijske službenice i policijski službenici koji rade ovaj zahtjevan i častan posao.Vrijeme ozbiljnog zahvaćanja u problematiku upravljanja ljudskim resursima je neminovnost. To je potencijal u kojem možemo na najbolji mogući način unaprijediti stanje i odnose u policijskoj organizaciji te time unaprijediti policijsku uslugu građanima.Te zaključio:

 - U tom smislu transparentan sustav upravljanja ljudskim potencijalima, koji uz pomoć francuskih partnera planiramo uvesti, omogućit će nam da u popuni svih radnih mjesta budemo transparentni u kriterijima. Zato u ime Ravnateljstva policije i svih pripadnika hrvatske policije izražavam veliko zadovoljstvo izradom ove Strategije i duboko sam uvjeren da će naći svoje mjesto u novom Zakonu o policiji, u novoj Uredbi o zvanjima, novom Pravilniku koji će regulirati vrednovanje policijskog rada, novom Pravilniku koji će određivati sustav nagrađivanja, međusobne odnose i ponašanje policijskih službenika. Uvjeren sam kako će to omogućiti onaj ključni iskorak kako bismo ostvarili naš cilj a to je: stvaranje moderne policijske organizacije koja će po svom ustroju, po organizaciji, po djelovanju biti potpuno kompatibilna najboljim europskim policijama.

Kako bi se osiguralo postizanje očekivanih rezultata ovoga projekta, predložena je i usvojena Strategija reforme sustava upravljanja ljudskim potencijalima Ministarstva unutarnjih poslova za razdoblje od 2009. do 2011. godine, obrazložio je Ante Delipetar te pojasnio: - Cilj ove Strategije je ojačati kapacitet MUP-a RH u području upravljanja ljudskim potencijalima, uključujući policijsko obrazovanje i obuku. Stoga su njome obuhvaćena ona područja za koja je tijekom provedbe projekta ocijenjeno da ih je potrebno poboljšati, prilagodit ili izgraditi.

Vincent Degert je kazao između ostaloga da se projekt provodi u vrijeme gospodarske krize te je potrebna i optimalizacija financijskih sredstava, a da sam ovaj projekt mora biti primjerom i svim drugim tijelima državne uprave u RH za njihovu transformaciju. 

Ključni partneri u projektu su bili Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Uprava za pravne poslove i ljudske potencijale i Policijska akademija Ministarstva unutarnjih poslova Republike Francuske, Uprava za administrativne poslove nacionalne policije Francuske i Sveučilište Auvergne (Clermontl), u njihovo ime izlagali su o uspješnih 19 mjeseci provedbe projekta u hrvatskom MUP-u  Bertrand Michelin, zamjenik ravnatelja Uprave za obrazovanje i obuku nacionalne policije Francuske, Catherine Faure, voditeljica ureda za glavne savjetnike u Upravi za administrativne poslove nacionalne policije Francuske te Jose Razafindranaly, ključni stručnjak u projektu od strane francuskog partnera.  

Inače, vrijednost ovoga Twinning projekta je 1.280.000 eura, a njegova provedba započela je u studenom 2007. te trajala do svibnja 2009. Svrha ovog projekta je stvaranje temelja kojima će se poboljšali kapaciteti Ministarstva unutarnjih poslova RH na području upravljanja ljudskim potencijalima kao i unaprijediti sustav policijskog obrazovanja i obuke, a sve u skladu s reformom državne uprave i procesom pristupanja RH Europskoj uniji.


Stranica