Dovršena pilot obuka projekta Common Effort on Capacity Building: Border Surveillance with Respect to Human Rights

Polaznici iz Sjeverne Makedonije, Kosova, Crne Gore, Bosne i Hercegovine te Hrvatske dva tjedna u Kuparima zajedno učili pod vodstvom trenera njemačke Savezne policijske akademije i Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“

U Smještajno-obučnom centru granične policije „Mladost“ u Kuparima 27. rujna 2024. završena je dvotjedna obuka za pripadnike graničnih policija zemalja takozvane zapadnobalkanske rute. Realizirana je u sklopu projekta Common Effort on Capacity Building: Border Surveillance with Respect to Human Rights, koji Policijska akademija „Prvi hrvatski redarstvenik“ provodi od 2020. godine - a tijekom protekla dva tjedna po prvi je put provedena prema novoizrađenom programu napredne razine.

Hrvatski i njemački treneri za polaznike iz Sjeverne Makedonije, Kosova, Crne Gore, Bosne i Hercegovine te Hrvatske pripremili su program koji se fokusira na dva područja: profesionalne kompetencije koje uključuju kvalitetno planiranje iz perspektive vođe tima te pedagoške kompetencije koje su polaznicima pružile alate za adekvatan transfer stečenih znanja i vještina u njihovim zemljama.

„Kao vođi grupe, ovaj mi je tečaj bio jako koristan jer dosad zapravo nisam prošao obuku o tome kako raditi taj posao. Deset godina sam u službi i, što se tiče taktičke strane, dosta toga sam već prošao, ali tema o rukovođenju bila mi je stvarno korisna“, rekao je Don Saler iz PU sisačko-moslavačke. „Oduševila me i pedagoška strana ovog tečaja. Dosad se nisam susreo s takvim interaktivnim učenjem, i morao sam izaći iz svoje komforne zone, pogotovo što prije mjesec dana nisam ni sanjao da ću cijelu komunikaciju na tečaju morati voditi na engleskom jeziku“, dodao je.

Pedagoške teme ove obuke osigurale su polaznicima razinu takozvanih multiplikatora, što će u budućnosti proširiti njezin doseg u matičnim zemljama polaznika.

„Kako sam bio polaznik i osnovne razine ove obuke u Valbandonu u travnju ove godine, mogu reći kako ovaj napredni tečaj otvara put polaznicima da se nađu i u ulozi trenera u takvoj osnovnoj obuci“, rekao je Aleksandar Dimovski iz Sjeverne Makedonije. Dodao je kako je unatoč svojem osmogodišnjem trenerskom iskustvu imao priliku naučiti dosta novoga vezanog za pedagoške kompetencije nastavnika. „Želim zahvaliti Policijskoj akademiji na dosadašnjoj suradnji i potpori, i moram reći da smo mi u Sjevernoj Makedoniji i prvu obuku iskoristili da bismo unaprijedili svoj tečaj za graničnu policiju. Volio bih kad bi hrvatski i njemački treneri koje smo ovdje upoznali i s njima se povezali, u budućnosti mogli doći k nama i pomoći nam u implementaciji ovakvih obuka za naše makedonske trenere“, zaključio je.

Stvaranje mreže trenera osposobljenih za oblikovanje interaktivnih, praktičnih i fokusiranih obuka upravo je cilj ovog novog programa - jer posljedično doprinosi harmonizaciji postupanja policijskih službenika granične policije kada je u pitanju sprječavanje nezakonitih migracija i prekograničnog kriminaliteta.

Pisane vijesti