Tečaj specijalizacije iz protueksplozijske zaštite

Na Policijskoj akademiji, 14. veljače 2022. godine, započeo je sa radom Tečaj specijalizacije iz protueksplozijske zaštite, za 16 policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova RH i 3 djelatnika Ministarstva obrane RH

Sukladno Planu policijskog obrazovanja Ministarstva unutarnjih poslova za 2022. godinu, u Policijskoj akademiji, vremenu od 14. veljače 2022. godine do 8. srpnja 2022. godine, održava se Tečaj specijalizacije iz protueksplozijske zaštite na kojem će se polaznici osposobiti za samostalno obavljanje poslova i zadataka iz domene protueksplozijske zaštite i protudiverzijskih pregleda, te načinima postupanja s formacijskim i improviziranim eksplozivnim sredstvima.

Prema Nastavnom planu i programu navedeni Tečaj će se realizirati u trajanju od 649 sati predavanja, od toga 380 sati teorijske i 269 sati praktične nastave.
Nastavnim planom obuhvaćena su područja terorizma, eksplozivnih tvari, minsko eksplozivnih sredstava, streljiva, topničkih, zrakoplovnih i mornaričkih sredstava, osnove KBRN oružja, specijalnih upaljača i mina iznenađenja, improviziranih eksplozivnih naprava, protueksplozijske opreme i uređaja, mjera zaštite od ionizirajućeg zračenja, prve pomoći, komunikacijske kulture i upravljanja stresom, topografije, skladištenja i prijevoza eksplozivnih sredstava i očevida eksplozija.

Program obuhvaća i vrlo velik broj praktičnih vježbi sa vježbovnim, ali i bojevim sredstvima, čime se simuliraju i stvaraju stvarni uvjeti rada djelatnika na terenu. Isto tako, program je oplemenjen stručnim posjetima i studijskim boravcima u institucijama koje se profesionalno bave aktivnostima koje su usko vezane uz rad i djelovanje službenika protueksplozijske zaštite.
 
Polaznicima Tečaja dostupne su sve informacije vezane za Tečaj, od nastavnih sadržaja, rasporeda predavanja i ispita , obavijesti, materijala i literature predavanja na sustavu e-obrazovanje (https://e-obrazovanje.fkz.hr/).
 
Svečanom otvaranju prisustvovali su Tomislav Vukoja, voditelj Protueksplozijske službe Uprave za javni red i sigurnost, Željko Buhin iz Službe za osiguranje i zaštitu štićenih objekata Uprave za posebne poslove sigurnosti, Maja Caktaš iz Uprave za granicu, Veljko Štriga iz Zapovjedništva za intervencije, te Ilija Jakić, voditelj Službe za cjeloživotno obrazovanje i smještajno obučne centre Valbandon i Dramalj, koji su se prigodno obratili polaznicima, upoznali polaznike Tečaja sa trenutnom epidemiološkom situacijom i mjerama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i podržali ih u naporima za stjecanje znanja i vještina koji su potrebni za obavljanje poslova protueksplozijske zaštite.
 
Nakon urednog pohađanja nastave i sudjelovanja u svim aktivnostima predviđenim u programu Tečaja, te uspješnog polaganja završnog ispita pred Povjerenstvom, polaznici će steći odgovarajuće kompetencije koje su nužne za obavljanje poslova protueksplozijske zaštite.

Pisane vijesti