- Objavljeno: 09.06.2025.
Tečaj „Operativna međunarodna policijska suradnja“
U Valbandonu održan tečaj „Operativna međunarodna policijska suradnja“
Cilj tečaja bio je upoznati policijske službenike kriminalističke policije iz svih policijskih uprava s raspoloživim alatima međunarodne policijske suradnje koji se primjenjuju u kriminalističkim istraživanjima s elementom inozemnosti, te kako praktično i samostalno primjenjivati nove funkcionalnosti Informacijskog sustava MUP-a.Pravila policijske suradnje kod kriminalističkih istraživanja razlikuju se u dvije faze: izvidi kaznenih djela i dokazne radnje. U fazi izvida, odnosno prikupljanja obavijesti i podataka o kaznenom djelu i počinitelju, mogućnosti međunarodne policijske suradnje su vrlo široke, a većinom se provodi razmjenom informacija i podataka s policijama drugih zemalja, međunarodnom organizacijom Interpol, te Europolom.
Međunarodna razmjena operativnih podataka među državama članicama EU određena je Zakonom o razmjeni podataka između tijela za provedbu zakona država članica EU a provodi se putem Jedinstvene kontaktne točke RH - Službe za međunarodnu policijsku suradnju Uprave kriminalističke policije. Glavni komunikacijski kanali za razmjenu podataka s inozemstvom su: EUROPOL-ov komunikacijski kanal SIENA, Schengenski informacijski sustav, INTERPOL- ov komunikacijski kanal I24/. Sve informacije koje se razmjenjuju među državama članicama EU moraju biti označene kodovima za rukovanje koji određuju ograničenje pristupa daljnjem korištenju informacije.
Uz razmjenu podataka značajan dio operativne međunarodne policijske suradnje čine mjere traganja na međunarodnoj razini. Polaznici tečaja upoznati su sa mehanizmom traganja izvan RH. Nakon što se iscrpe mjere traganja za osobama i predmetima na nacionalnoj razini, policija ima mogućnost nastaviti traganje na međunarodnoj razini koristeći alate: Schengenski informacijski sustav (SIS) i INTERPOL-ov informacijski sustav. Polaznici su upoznati s vrstama međunarodnih potraga te upućeni kako postupiti u slučaju pogotka.
Schengenski informacijski sustav (SIS) najvažniji je sustav za brzu i učinkovitu razmjenu informacija o potraživanim osobama i predmetima u EU, a 2023. godine ažuriran je novim upozorenjima, podacima i poboljšanim funkcionalnostima, koje su predstavljene polaznicima.
U praktičnom dijelu nastave naglasak je stavljen na funkcionalnosti u Informacijskom sustavu MUP-a, odnosno evidencija za automatsko pretraživanje podataka kao što je Jedinstvena potraga osobe (JPO), Jedinstvena potraga predmeta (JPP), evidencija za automatsko pretraživanje podataka o registriranim vozilima s područja EU (EUCARIS) i sustav za prepoznavanje i očitanje registarskih pločica - ANPR.
Također, polaznicima su predstavljeni postojeći i budući alati za provjeru biometrijskih podataka a kroz praktičnu nastavu naučili su kako koristiti Jedinstvenu provjere biometrije (JPB) u Informacijskom sustavu MUP-a.
Nadalje, polaznici su upoznati s europskim i međunarodnim informacijskim sustavima; IIS - INTERPOLov informacijski sustav je najveći informacijski sustav koji ima 19 različitih globalno dostupnih baza podataka, EIS - EUROPOL-ov informacijski sustav koji je središnja kriminalističko obavještajna baza podataka, Schengenski informacijski sustav koji predstavlja najviše korišteni informacijski sustav za sigurnost i nadzor granice u Europi, VIS - Vizni informacijski sustav, EURODAC - Europski daktiloskopski azilni sustav, ETIAS - Europski sustav za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja, EES - Sustav ulaska/izlaska i ECRIS TSN - kaznene evidencije državljana trećih zemalja, te njihovo povezivanje u smislu interoperabilnosti u cilju jačanja sigurnosti u RH i na području Schengena.
Pored raspoloživih alata međunarodne suradnje u fazi izvida, tečajem je obuhvaćena i međunarodna suradnja prilikom provedbe dokaznih radnji odnosno kaznenog postupka; tako su objašnjena pravila i način provedbe postupanja po Europskom istražnim nalogu i Zamolbi za međunarodnu pravnu pomoć.
Naglašena je važnost INTERPOL-ovih baza podataka, posebno INTERPOL-ovih žutih i crnih objava te I-FAMILIA baze podataka koja je prva međunarodna baza podataka za identificiranje nestalih osoba ili neidentificiranih posmrtnih ostataka kada se ne raspolaze DNA profilom nestale osobe.
Voditeljica Službe za međunarodnu policijsku suradnju, završno je istakla ulogu Službe u smislu podrške, koordinacije i pomoći policijskim službenicima prilikom kriminalističkih istraživanja s elementom inozemnosti.