Specijalistički tečaj za maloljetničku delinkvenciju i kriminalitet na štetu mladeži i obitelji

Uz predavače iz Ministarstva unutarnjih poslova u realizaciji nastave sudjeluju i predavači iz drugih institucija te organizacija civilnog društva

U skladu s Planom policijskog obrazovanja za 2025., Služba za cjeloživotno obrazovanje Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ počela je provoditi jubilarni 20. specijalistički tečaj za maloljetničku delinkvenciju i kriminalitet na štetu mladeži i obitelji.

U Zakonu o sudovima za mladež koji je donesen 1997., a stupio na snagu 1998., prvi je put zakonom Republike Hrvatske regulirano postupanje prema maloljetnim počiniteljima kaznenih djela. Definirana su pravila postupka, materijalno pravo i provedba maloljetničkih sankcija.

Već je 1997. Zakonom o maloljetnicima usvojeno mnogo naprednih rješenja o kaznenopravnom položaju maloljetnika i zbog toga se smatra vodećim maloljetničkim zakonodavstvom u Europi. Uz uređenje materijalnopravnog i procesnopravnog položaja maloljetnika, propisana je uska specijalizacija sudova za mladež, odjela pri općinskim i županijskim državnim odvjetništvima, kao i policijskih službenika specijaliziranih za rad s djecom i mladima.

Sukladno s tim Policijska akademija je 2000. počela provoditi tečaj specijalizacije policijskih službenika za maloljetničku delinkvenciju (današnji policijski službenici za mladež).
Tečaj se od tada kontinuirano provodi najčešće jednom godišnje, a dosad su ga uspješno završila 534 policijska službenika.

Ovogodišnji tečaj traje 250 nastavnih sati i pohađaju ga 24 policijska službenika iz policijskih uprava i postaja. Nakon završene edukacije i uspješno položenog završnog ispita bit će osposobljeni za samostalno postupanje u prevenciji i suzbijanju maloljetničke delinkvencije, u predmetima kaznenopravne zaštite djece te predmetima nasilja u obitelji.

Kako bi polaznicima tečaja omogućili što kvalitetniji pristup informacijama te potaknuli na međuresornu suradnju, nužnu u njihovu radu, u realizaciji nastave, osim predavača iz Ministarstva unutarnjih poslova, sudjeluju i oni iz drugih institucija te organizacija civilnog društva.

U organizaciji predavanja sudjeluju predstavnici Ministarstva pravosuđa i uprave, Ministarstva rada i mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Ustavnog suda RH, Visokog prekršajnog suda RH, Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu, Ureda zastupnika Vlade RH pred Europskim sudom za ljudska prava, Ureda pravobraniteljice za djecu, Ureda pravobranitelja za ravnopravnost spolova, Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom, Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku, Poliklinike za zaštitu djece Grada Zagreba te predstavnici drugih visokoškolskih ustanova i nevladinih organizacija koje se bave zaštitom žena, obitelji i mladeži - Ženska soba, B.a.B.e, Hrabri telefon i dr.


Pisane vijesti