Provedite blagdane uz zanimljivo štivo

Slika /02_vijesti/2024/12-prosinac/knjige/cover 34.jpg

Provedite blagdansko vrijeme uz zanimljive naslove iz knjižnice Policijske akademije "Prvi hrvatski redarstvenik"

Knjižničarke knjižnice Policijske akademije ''Prvi hrvatski redarstvenik'' izdvojile su zanimljive naslove knjiga nabavljenih na Interliberu za našu knjižnicu, a naslovi koji slijede mahom su beletrističke naravi uz pokoje znanstveno-popularno štivo.
Zanimaju li Vas i neki drugi naslovi, možete slobodno pogledati naš katalog na sljedećoj poveznici: https://knjiznica.policijska-akademija.hr/
 
Sve navedene knjige imamo u knjižnici, ali savjetujemo da prije dolaska provjerite jesu li dostupne. To možete učiniti svaki radni dan u radnom vremenu knjižnice od 7 do 15 sati pozivom na sljedeće brojeve: 26-390, 26-379, 26-348.
Želimo Vam ugodne i svečane blagdanske dane te uživanje u zanimljivom štivu!


Branko Nađ: Hrvatska pod zvijezdama  - pejzažna astrofotografija (Naklada Slap, 2024.)

U monografiji nagrađivanog novinara i fotografa Branka Nađa nalazi se stotinjak noćnih pejzažnih fotografija snimljenih na povijesnim, turističkim i prirodnim atrakcijama diljem Hrvatske, poput međimurskih i baranjskih vinograda, velebitskih vrhova, primorskih kaštela, svjetionika i luka. Svoje astrofotografije Nađ je snimio u RAW formatu te ih prezentirao uz kratke tekstove s osnovnim informacijama i osobnim doživljajima, a uz pojedine ilustracije prikazao je i oblike najpoznatijih zviježđa i nebeskih objekata. Pored nekih fotografija stavljeni su i QR kodovi čijim skeniranjem čitatelj može pogledati i timelapse video.

Tomislav Aralica: Povijesno oružje u Hrvatskoj (Despot infinitus, 2023.)

Zbirka autorskih članaka o hrvatskom povijesnom oružju objavljenih tijekom posljednjih petnaestak godina u različitim časopisima. U dvadesetak članaka, popraćenih mnoštvom fotografija i ilustracija, analizirani su različiti tipovi oružja koji datiraju iz razdoblja od srednjeg vijeka sve do 20. stoljeća. U većini tekstova opisuje se hladno oružje - mačevi, sablje, noževi i bodeži, no autor se u nekoliko članaka bavi i vatrenim oružjem - najstarijim puščanim mehanizmom iz 15. stoljeća, uskočkim puškama 16. stoljeća, pješačkim pištoljem iz 17. stoljeća pronađenim pored Okića te pištoljima zagrebačkih majstora 18. stoljeća.

Jasen Boko: Od Dnjepra do Jadrana (Profil, 2024.)

Kao i uvijek u svojim knjigama, Boko duhovite i zabavne dijelove, poput svoje izmišljene verzije priče o razilaženju Slavena iz prapostojbine, sjajno kombinira s ozbiljnim društvenim i političkim stanjem u državama koje posjećuje, prepričavajući nam razgovore sa znanstvenicima i običnim ljudima na ulicama. Napet je i zastrašujući dio knjige u kojem opisuje kako ga je u Bjelorusiji uhitila vojska i kako su ga ispitivali ruski obavještajci, nasmijat ćete se anegdotama o prelascima granica i zadivit će vas pričom o putovanju Ukrajinom u vrijeme rata. Obilazeći mjesta na kojima su, prema legendama, živjeli stari Slaveni, donosi nam najnovija saznanja povjesničara i arheologa o Hrvatima, Slavenima i Indoeuropljanima te otkriva koliko je toga još nejasno, stoga je ova knjiga jedinstveno putovanje kroz prostor i vrijeme.

Sanja Mihaljinac, Aart Heering, Alberto Cisterna: ʽNdrangheta (AGM, 2009.)

Knjiga hrvatske novinarke u Italiji Sanje Mihaljinac, nizozemskog novinara, također nastanjenog u Italiji, Aarta Heeringa i Alberta Cisterna talijanskog tužitelja i zamjenika državnog tužitelja za borbu protiv mafije, bavi se ´Ndranghetom, jednom od najmoćnijih mafija na svijetu. Autori su pokušavaju dati mnoge odgovore vezane za ovu mafijašku skupinu, opisujući njenu povijest, utjecaj u Italiji i svijetu, najpoznatije likvidacije koje su počinili njeni pripadnici, ali i borbu talijanskog represivnog aparata protiv ove mafijaške skupine.

Iva Kolega: Sjeme tame (Fokus komunikacije, 2019.)

Kad pročita vijesti o jednom, a potom i drugom silovanju, koja su se dogodila u njezinom gradu, Iris počinje sumnjati u svojeg muža: u to vrijeme nije bio kod kuće, a vratio se krvave odjeće i s ogrebotinama. Je li njezin Saša monstrum o kojem bruji cijeli grad? Izluđena strepnjom, Iris iščekuje sljedeće silovanje, a život joj se pretvara u pakao. Šokantni psihološki triler inspiriran događajem.
  
 Mate Kapović: Jezični savjetnik za 21. stoljeće - praktični priručnik za svaki dom (Sandorf, 2024.)

Zanima vas kako znati gdje se piše č, a gdje ć i zašto s tim mnogi imaju poteškoća? Interesira li vas odakle problemi s pisanjem ije i je i ima li tu pomoći? Može li se pozdravljati i bog! i bok! i koje je porijeklo tih pozdrava? Jesu li pala oba ili obadva? Jesu li u pravu oni koji tvrde da ne postoji burek sa sirom? Kako govore hrvatski političari, sportaši i pjevači? U knjizi kao ilustracija određenih jezičnih pojava javljaju npr. Oliver Dragojević, Goran Ivanišević, Kolinda Grabar Kitarović, Zoran Milanović, Davor Šuker, Dražen Šajeta i Alen Vitasović. Ugrožavaju li engleske riječi hrvatski? Što to uopće znači "pravilno" u jeziku? Ova knjiga vam daje odgovore na ova i slična pitanja o jeziku na znanstveno utemeljen način, s primjerima i opisom stvarnoga jezika u Hrvatskoj.

Jozić Željko i Kristina Lewis (ur.): Praktični jezični savjetnik (Institut za hrvatski jezik, 2024.)

Riječ je o teorijskoj i praktičnoj monografiji koja obuhvatno i na jednome mjestu razmatra mnogobrojne aspekte statusa lektora i lekture u hrvatskome društvu. Knjiga nudi i popis mrežnih izvora Instituta za hrvatski jezik te niz primjera iz lektorskih bilježaka. Poglavlje: Odstupanja od hrvatske jezične norme u službenome dopisivanju u policiji pojašnjava i predlaže ispravnija rješenja korištenja administrativnog stila u službenoj komunikaciji te primjere ispravnog službenog dopisivanja. Autori upozoravaju na važnost korištenja hrvatskog standardnog jezika te ispravnosti u strukturi i sadržaju pismenog i usmenog službenog komuniciranja.
 
Julijana Matanović: Stoji ti put (Neolit, 2024.)

Tri proročice, tri žene i tri sudbine koje se slijevaju u jednu potresnu i dirljivu priču tema su ovoga kratkog romana Julijane Matanović. Premda glasovi o pravu žena na jednakost glasno odjekuju sa svih strana, junakinje Julijane Matanović i dalje su prisiljene živjeti u muškom svijetu u kojem se svi pokušaji pobune razbijaju o glavu. Iako su sve tri žene različite generacije, njihovo okuženje, kako osobna tako i opća povijest, stvaraju od njih žrtve koje samo nastavljaju nesretni niz obiteljski vezanih žena. Ljubav i prezir, život i smrt, roditelji i djeca, polariteti su koji će se u romanu Stoji ti put sudariti na najteži mogući način i postaviti pitanje kako nastaviti dalje.

Blažević, M., Par, M., Tomašević, M.: Bilo je to najljepše proljeće u mom životu -  detaljni zapisi o povijesnoj sezoni Dinama (GNK, 2024.)

Bilo je to bajkovito proljeće, blistavi nogomet, ali ambijent u kojem je taj naraštaj ispisao povijest uz delirij cijelog Zagreba svrstao je Dinamov naslov prvaka 1982. godine u više od običnog trofeja. Cijeli taj scenarij nešto je što vrijedi zapisati za sva vremena, a pogotovo kad se stvorila prilika da to bude iz kuta legendarnog trenera te generacije. Upravo zato ova knjiga u izdanju GNK Dinamo je jedinstveni dokument vremena namijenjen navijačima Dinama svih generacija. Onim starijima za podsjetiti se, a onim mlađima za educirati se o jednoj posebnoj sezoni kako bi uvijek bilo zapisano što je tadašnji Dinamo značio ovom gradu i svojim ljudima.

Boris Dežulović: Bili libar 2 (Telegram, 2024.)

Pogovor za Bili libar napisao je poznati novinar i književnik Ante Tomić, ustvrdivši kako je “žalosna činjenica da je Hajduk uvijek djelovao bolje na papiru nego na travnjaku. Imao je bolje pisce nego nogometaše, a najbolji je među njima, treba li to uopće napominjati, Boris Dežulović”. U ovoj knjizi reći će vam Dežulović mnogo toga o sebi, mnogo više nego što ste mogli saznati čitajući njegove kolumne o poslovično teškim domaćim društveno-političkim temama, ali neće vam dati da se za to uhvatite čak i ako zaigrate bunker protiv njega. Koristit će Hajduk kao medij razotkrivajući sebe, a sebe da bi razotkrio Hajduk na način na koji nitko nikad nije.
 
David Graeber, David Wengrow: Zora svega - Nova povijest čovječanstva (ŠK, 2023.)

U „ Zori svega“ antropolog David Graeber i arheolog David Wengrow kreću u intelektualnu avanturu kako bi izokrenuli konvencionalni narativ o usponu civilizacije, te osporili vjekovnu priču o postupnom usponu čovjeka od prvih civilizacija do danas. Autori istražuju bogatu zbirku arheoloških nalaza, povijesnih zapisa i razmišljanja starosjedilačkih teoretičara, te predlažu radikalno preispitivanje naše prošlosti - onu u kojoj su prvi ljudi donosili svjesne odluke o tome kako da organiziraju svoja društva, pokazujući nevjerojatnu domišljatost i varijabilnost. 

Yuval Noah Harari: Neksus: kratka povijest informacijskih mreža od kamenog doba do umjetne inteligencije (Fokus komunikacije, 2024.)

Nova knjiga izraelskog povjesničara, intelektualni je vremeplov koja nudi sveobuhvatan pregled razvoja informacijskih mreža; od kamenog doba do vrhunca najveće informacijske revolucije u povijesti - umjetne inteligencije. Knjiga se sastoji od tri djela koja uključuje prošlost, sadašnjost i budućnost informacijskih mreža; povijesni razvoj ljudskih informacijskih mreža; prijelaz s organskih na anorganske informacijske mreže, te računalna politika - kako bi istraživanje različitih vrsta društava mogle postupati s prijetnjama i obećanjima anorganske informacijske mreže.

Philippe Corcuff: Krimići, filozofija i društvena kritika (AGM, 2024.)

''Krimić'' kao romaneskni žanr i osobito tradicija ''američkog noira'' unutar njega mogu kritički rasvijetliti kako se pitanje smisla postavlja unutar društveno-povijesne zbilje. U tom nam vidu filozofija i kritička sociologija mogu pomoći da bolje shvatimo što nam krimić govori u svom vlastitom registru, a krimić zauzvrat može pospješiti alate kojima se te discipline služe. Kao oruđe društvene kritike neovisno o sociologiji, noir roman stoga može pridonijeti i duhovnom propitivanju, koje ne mora biti vjersko, i dati mu podlogu u našem društvenom i povijesnom kontekstu. To pak čini ističući mračne i sive zone naših života. To su osnovne smjernice koje ova knjiga istražuje.

Iva Žurić Jakovina: Čitanje kao transfer - knjige za samopomoć, psihoterapijski romani i transformacijsko-terapijski učinci čitanja (Durieux, 2021.)

Sociologinja, komparatistica književnosti i psihoterapeutkinja Iva Žurić Jakovina u ovoj je knjizi pokušala dati svoje viđenje fenomena knjiga samopomoći u Hrvatskoj iz društveno-humanističke perspektive. Ova je knjiga podijeljena u četiri poglavlja: u uvodnom se knjige o samopomoći stavljaju u kontekst (samo)pomoći te se promatra njihov nastanak, njihova terminologija i klasifikacija, ali i žanrovske odrednice. Autorica pokušava dokučiti i kriterije odabira romana kako bi se svrstali u polje psihoterapijskih te govori i o transformacijsko-terapijskim učincima.

David Brooks: Razumjeti druge - umijeće stvaranja dubokih odnosa (Planetopija, 2024.)

Razumijevanje i mudrost stječu se preživljavanjem životnih nevolja, napredovanjem u životu, brojnim i dubokim odnosima s drugim ljudima. Iz vaših trenutaka patnje, borbe, prijateljstva, bliskosti i radosti proistječe suosjećajna svijest o tome kako se drugi ljudi osjećaju. Pomno promišljena, oslanja se na lekcije iz psihologije, neuroznanosti, povijesti, umjetnosti i filozofije kako bi nam pomogla da rastemo kao osoba te gradimo čvrste veze s drugima utemeljene na međusobnom razumijevanju i prihvaćanju. U vremenu obilježenom osjećajem nesigurnosti i fragmentiranosti, ova knjiga može biti lijek za društvo i poticaj da u suosjećajnom pristupu drugima pronađemo mudrost i osjećaj moralne svrhe.

Chris Bailey: Kako umiriti um (Planetopija, 2024.)

Chris Bailey je svoj život posvetio proučavanju produktivnosti, a upravo se tom temom bavi i u ovoj knjizi promatrajući je kroz prizmu ubrzanog načina života koji uzrokuje kroničan stres. U vremenu u kojem je teško biti prisutan "Ovdje i sada", Bailey donosi znanstveno utemeljene strategije, tehnike i savjete za umirivanje uma. Autor upravo spokojan um smatra razlogom koji nam pomaže da budemo produktivni i angažirani te prisutni što nam, u konačnici, donosi veći osjećaj zadovoljstva i osjećaj smisla.

Ana Matošić, Antonia Puljić: Alkohologija (Naklada Slap)

U ovom udžbeniku domaći autori implementiraju sva suvremena znanja o ovisnosti o alkoholu, posebice razvijajući ideje zagrebačke teorije, koju je zasnovao Vladimir Hudolin. Prema definiciji te škole, ovisnikom o alkoholu može se smatrati osoba kod koje je zbog prekomjernog, stalnog pijenja alkoholnih pića došlo do zdravstvenih i socijalnih oštećenja. U tekstovima je riječ o neurobiološkoj osnovi i etiološkim čimbenicima alkoholizma, dijagnostici, psihijatrijskoj i kliničkoj slici ovisnosti o alkoholu, obiteljskoj terapiji, terapijskoj zajednici, farmakološkom liječenju, pijenju kod mladih, forenzičkim aspektima alkoholizma itd.

Darko Marčinko i suradnici: Usamljenost i depresija (Medicinska naklada, 2024.)

Broj ljudi koji se osjećaju usamljeni raste. Usamljenost smanjuje kvalitetu života i predstavlja faktor rizika za pojavu tjelesnih i duševnih bolesti. Knjiga opisuje posljedice usamljenosti i predlaže načine na koji se usamljenost može spriječiti i smanjiti. Sindrom socijalnog povlačenja češći je u urbanim područjima. Fizička izolacija sama po sebi nije patološka, ali kada su prisutni disfunkcija i tjeskoba, treba pružiti stručnu pomoć.
Darko Marčinko je psihijatar, subspecijalist iz biologijske psihijatrije, psihoanalitički i obiteljski psihoterapeut, viši znanstveni suradnik, pročelnik Odjela za personologiju i poremećaja hranjenja u KBC-u Zagreb.

Dunja Degmečić i suradnici: Mentalno zdravlje žena (Medicinska naklada, 2024.)

Knjiga se sastoji od 45 poglavlja uklopljenih u šest tematskih cjelina: Specifičnosti psihičkih poremećaja u žena, Reproduktivni period života žene, Terapijski pristupi, Dječja i adolescentna dob, mentalno zdravlje i uloga majke, Komordibiteti psihičkih i tjelesnih poremećaja, Interdisciplinarni pristup mentalnom zdravlju žena.
U cjelini knjige nazvanoj Interdisciplinarni pristup mentalnom zdravlju žena pokrivene su teme nasilja nad osobama ženskog spola i različiti pogledi na društveni kontekst nasilja i mentalnog zdravlja žena. 

Dennis Greenberger, Christine A. Padesky: Razum iznad osjećaja : promijenite svoje osjećaje mijenjajući način razmišljanja (Naklada Slap, 2021.)

Kognitivna terapija kao jedna od najučinkovitijih psihoterapija, osmišljena je za pružanje pomoći ljudima u depresiji, ali i kod fobija, anksioznosti, zloupotrebe alkohola i droga, paničnih poremećaja, poremećaja hranjenja, psihoze. Također je ova knjiga pomogla mnogima u učenju praktičnih strategija kojima su ljudi promijenili svoj život, svladali depresiju, ljutnju, krivnju, sram, ljubomoru, Naučila ih je postaviti realne osobne ciljeve i nagovoriti na usvajanje novih vještina sve dok ne postanu dio nove osobnosti. U ovom drugom, znanstvenim spoznajama proširenom izdanju u posljednjih 20 godina, ona naprosto pomaže u razvijanju novih načina razmišljanja i stvaranju pozitivnog ozračja. 

Jo Nesbø: Kralj osa (Fokus komunikacije, 2024.)

Drugi dio knjige Kraljevstvo popularnog norveškog autora, nastavak je priče o braći Opgard iz Osa. U njihovim životima je naizgled zavladao mir, ali policajac Kurt Olsen vjeruje da ima dokaze koji povezuju braću s ubojstvima iz prošlosti. Napeti triler o odanosti, ljubavi i obiteljskim vezama.  
Jo Nesbø norveški je pisac, poznat po seriji romana o detektivu Harryju Holeu koji su mu donijeli svjetsku slavu i mnogo prestižnih nagrada u kriminalističkom žanru. Osim pisanja aktivno se bavi glazbom. Živi i radi u Oslu.

Karin Slaughter: Ušutkane (Znanje, 2023.)

Karin Slaughter jedna je od najpopularnijih svjetskih autorica. Dosad je objavila dvadesetak romana koji su prodani u više od 40 milijuna primjeraka. Njezin opus čine serijali o Sari Linton i Willu Trentu, kao i samostalni romani Grad murjaka (nominiran za nagradu Edgar), te Zgodne djevojke, Dobra kći i Slagalica koji su se odmah nakon objavljivanja popeli na vrh ljestvice bestselera Sunday Timesa. Karin je odrasla u državi Georgiji i danas živi u Atlanti. Prema njezinom romanu Slagalica snimljena je originalna Netflixova serija, a snimljena je i uspješna serija o detektivu Willu Trentu. "Ušutkane" je deseti nastavak tog serijala.

Gillian McAllister: Wrong Place Wrong Time (Penguin Group UK, 2023.)
OTKRIJTE TRILER GODINE O KOJE SE NAJVIŠE PRIČA

Ne znaš tko. Ne znaš zašto. Znate samo da je vaš sin optužen za ubojstvo. Njegova budućnost je izgubljena.
Te noći zaspiš u očaju. Ali kad se probudiš. . . to je jučer. Dan prije ubojstva.
Negdje u prošlosti leže odgovori - razlog za ovaj zločin.
I vaša jedina prilika da to zaustavite. . .

David Benioff: Grad lopova (Znanje, 2023.)

''Dirljiv, provokativan i potresan roman prožet humorom i neizvjesnošću. David Benioff je izvanredan pripovjedač'' (K. Hosseini).
David Benioff u ovom dirljivom, a ujedno duhovitom romanu, čitatelja vodi na očaravajuće i zastrašujuće putovanje Rusijom u vrijeme Drugog svjetskog rata. Ali, Grad lopova nije tek priča o ratu. Priča je to o odrastanju, o prijateljstvu i ljubavi, hladnoći i gladi, o preživljavanju, hrabrosti i ludosti, i o divljoj avanturi koja je potrajala tek nekoliko dana, a obilježila cijeli život.

Keigo Higashino: Predanost osumnjićenika X (Znanje, 2024.)

Detektiv Kusanagi istražuje ubojstvo propalog poslovnog čovjeka Togashija, koji je zlostavljao i ucjenjivao svoju bivšu suprugu Yasuko. Kako bi zaštitila sebe i svoju kćer Misato, Yasuko je u svom stanu ubila Togashija. U pomoć joj je pritekao samozatajni susjed Ishigami, profesor matematike tajno zaljubljen u Yasuko. Plan i alibiji koje je Ishigami smislio gotovo su savršeni, pa se Kusanagi obrati starom prijatelju dr. Yukawi, genijalnom fizičaru poznatom i pod nadimkom Galileo. Yukawa poznaje Ishigamu iz studentskih dana i svjestan je njegove inteligencije i darovitosti u rješavanju problema, pa zna da mu neće biti lako doći do istine.
 ''Genijalni psihološki triler i suptilna detektivska priča'' (Library Journal)

John Marrs: U ime braka (Fokus komunikacije, 2024.)

Jeste li ikad razmišljali kako bi izgledao brak u budućnosti, kada bi vlast imala pravo miješati se u vaš ljubavni život? 
John Marrs, majstor psiholoških trilera, napisao je U ime braka, roman koji nas vodi u blisku budućnost u kojoj država odlučuje tko je sretan u braku, a tko nije. Usvajanjem novog Zakona o braku koji parove potiče na vjenčanja, država je procvjetala. Novovjenčanim parovima država jamči pravo na bolje zdravstveno osiguranje, ogromne porezne olakšice, mogućnost preseljenja u nova i moderna naselja. Četiri para na vlastitoj će koži osjetiti kako je to kad si lišen privatnosti i kad država ima uvid u svaki aspekt tvog života.

K. A. Tucker: Jedna mala laž (Fokus komunikacije, 2024.)

Drugi nastavak serijala Deset malih udaha. Livie Cleary bila je prisiljena odrasti puno prije nego njezini vršnjaci. Nakon što su joj roditelji poginuli u prometnoj nesreći, odlučila je postati osobom kojom bi se oni ponosili. Dolazi na Princeton s planom i odlučna ga je ispuniti: bit će ozbiljna studentica i pripremiti se za medicinu; upoznat će dobrog, perspektivnog dečka za kojeg će se jednog dana udati. Ipak, stvari baš i ne idu po planu . . . .

Madeline Martin: Špijunka iz knjižnice (Fokus komunikacije, 2024.)

Roman inspiriran istinitim pričama o američkim knjižničarima pripadnicima obavještajnih službi iz Drugoga svjetskog rata. Ava je mislila da će joj posao knjižničarke u Kongresnoj knjižnici u Washingtonu donijeti miran, ustaljen život. Ali neočekivana ponuda američke vojske odvodi je u Lisabon s novom misijom - da prikuplja obavještajne podatke dok se pretvara da je obična knjižničarka. Dok rat u Europi bijesni, Ava i Elaine povezuju se putem šifriranih poruka i pronalaze nadu u razarajućem vrtlogu sukoba. Briljantna priča o otporu, hrabrosti i ponajviše o nadi.
 
 
Fredrik Backman: Čovjek zvan Ove (Fokus komunikacije, 2023.)

Morate upoznati Ovea. Ljudi poput njega prava su noćna mora za susjede. Ima svo vrijeme ovog svijeta, prozor s kojeg drži na oku cijelu ulicu, stroge principe, kirurški precizne rutine i - kratak fitilj. Dozlaboga je drzak i inatljiv. Prezire svijet oko sebe, točnije - ono u što se neuredna, neodgovorna i nesposobna ljudska rasa prometnula. A nije ni da svijet njega silno voli. Najmanje što mu u životu treba su novi susjedi, još k tome useljenici, nevjerojatno glasni, brbljavi i radosni, s dvije male musave napasti. Malo po malo, izobličili su sve ono što je Ove mislio da jest.
  
Ben Aaronovitch: Mjesec nad Sohom (Fokus komunikacije, 2024.)

 Pjesma. To je prvo što londonski policajac i čarobnjački šegrt Peter Grant začuje kad pregleda truplo Cyrusa Wilkinsona, saksofonista koji se srušio mrtav poslije gaže u Sohu. Iz tijela se uzdiže melodija starog jazz-klasika - sigurni znak da okolnosti smrti nisu bile baš prirodne. Taman kad je pomislio da je nekako pohvatao konce, Peter shvati da u Londonu ama baš nikad ništa nije kako se čini.

Alan Rickman: Iskreno, ludo, duboko : dnevnici Alana Rickmana (Školska knjiga, 2024.)

Rickmanovi dnevnički zapisi od 1993. pa sve do 2015. godine nude intiman pogled u nevjerojatan život toga vrhunskoga kazališnog i filmskog glumca. U njima upoznajemo Rickmana na malo drugačiji način. Osim što imamo uvid u njegovu besprijekornu profesionalnost i posvećenost svome zvanju, otkrivamo ga i kao prijatelja, putnika, obožavatelja, redatelja, entuzijasta: ukratko, upoznajemo pravog Alana Rickmana. 
Ovaj nezaboravan kazališni i filmski glumac odigrao je niz maestralnih uloga, počevši od zlikovca Hansa Grubera u Umri muški pa uloga u filmovima Robin Hood: Princ lopova, Zapravo ljubav, Razum i osjećaji, Dogma, Parfem: Povijest jednog ubojice. . . .
 
Patrick Stewart: Do zvijezda: memoari (Školska knjiga, 2024.)

Dugoočekivani memoari Patricka Stewarta Do zvijezda razotkrivaju portret toga vrsnoga glumca čiji je izvanredni život - od njegovih skromnih početaka u Yorkshireu u Engleskoj do uspona na vrh Hollywooda te osvajanja prestižnih nagrada i priznanja. Njegova životna priča impresivna je pustolovina, iskrena, hrabra i strastvena; priča je to o rastu i odrastanju, o lošim i dobrim odlukama, o sukobima sa samim sobom i s drugima, o učenju o plemenitosti i snazi ljudskog duha - baš kao da ju je napisao Gene Roddenberry, autor lika kapetana  Jean-Luca Picarda.

Kristin Hannah: Njezina bitka (Znanje, 2024.)

Jolene je imala nesretno djetinjstvo no vrlo mlada je upoznala muškarca svog života i udala se. Nakon više godina, njezin brak s Michaelom nađe se u ozbiljnoj krizi. On joj priopći da nije više zaljubljen u nju neposredno prije nego što Jolene, vojnikinja, dobije nalog da ode u rat u Iraku. Michael, odvjetnik, ostane kod kuće s njihovim dvjema kćerima i ne uspijeva najbolje uskladiti poslovne i obiteljske obveze, dok Jolene mužu i djeci piše pisma u kojima uljepšava svoju vojničku svakodnevicu . . . .                                
"Impresivna priča o ljubavi i dužnosti, snazi i nadi." Library Journal
 
Stefan Zweig: 24 sata u životu jedne žene - Leporella (Neolit, 2024.)

Klasik austrijske književnosti Stefan Zweig bio je za života jedan od najpoznatijih svjetskih pisaca, a njegova djela čitaju se i prevode i danas. U novelama 24 sata u životu jedne žene i Leporella do izražaja dolazi Zweigovo majstorstvo psihološkog portretiranja, zbog čega je njegova proza i danas aktualna i zanimljiva suvremenom čitatelju. Priče su to o ženama.
24 sata u životu jedne žene priča je o ljubavi, samoći i čežnji, ispovijest sredovječne škotske udovice iz bogatih krugova, kojoj je jedan dan u mladosti zauvijek obilježio život.
 
 
Domagoj Marić: Dora Pejačević - život i svjetovi (Školska knjiga, 2023.)

Dorin privatni i profesionalni život ispisan je u sedam poglavlja, a knjiga nudi i nekoliko dragocjenosti - pisma, novinske članke i ostale tekstove izvorno objavljene u raznim izvorima na stranim jezicima pomno je i precizno preveo autor knjige. Uz to, ova je knjiga bogata fotografskim prilozima kako iz hrvatskih tako i iz međunarodnih arhiva te privatnih kolekcija, zbog čega omogućuje iznimno vrijedan uvid ne samo u Dorinu prošlost, nego i u političku, društvenu i kulturnu povijest Hrvatske.



 
 

Stranica