- Objavljeno: 19.02.2025.
Potpisan Memorandum o razumijevanju između Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ i Akademije Ministarstva unutarnjih poslova Republike Bugarske
Na popratnom radnom sastanku s partnerima iz Republike Bugarske razmotreni koraci u uspostavljanju zajedničke suradnje i partnerstva
Dana 19. veljače 2025. na Policijskoj akademiji „Prvi hrvatski redarstvenik“ potpisan je Memorandum o razumijevanju između Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ i Akademije Ministarstva unutarnjih poslova Republike Bugarske, kao osnova buduće suradnje u području policijskog obrazovanja.S bugarskim izaslanstvom tom je prigodom održan i radni sastanak, na kojem su sudjelovali načelnik Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ Josip Ćelić, dekan Veleučilišta kriminalistike i javne sigurnosti Ante Orlović, prodekan Željko Karas i pomoćnik voditelja Službe za razvoj policijskog obrazovanja i međunarodnu suradnju Aleksandar Čubrilo te rektor Akademije MUP-a Republike Bugarske Ivan Vidolov, prorektorom Simo Georgiev Mihov te prvi tajnik Veleposlanstva Republike Bugarske u Zagrebu Violin Markov.
Načelnik Ćelić istaknuo je kako mu je čast i zadovoljstvo primiti kolege iz Republike Bugarske, spomenuvši i nedavni posjet ministra unutarnjih poslova Republike Bugarske Ivana Demerdzhieva Policijskoj akademiji „Prvi hrvatski redarstvenik“ kao uvod u buduću uspješnu suradnju na polju policijskog obrazovanja. Osvrnuo se na važan dio hrvatske povijesti, Domovinski rat i važnu ulogu koju je hrvatska policija tada obnašala, a koja ni danas nije manje važna. „Hrvatska policija možda nema svu tehniku i tehnologiju kao druge države, ali zato ima stručnjake koji su koncentrirani i na Veleučilištu“, naglasio je načelnik Ćelić.
Prvi tajnik Veleposlanstva Republike Bugarske Markov također je istaknuo tradiciju dobrih odnosa Republike Hrvatske i Republike Bugarske, koja seže od srednjeg vijeka do bliže povijesti. Iznio je pritom i činjenicu da je oko 700 bugarskih državljana ratovalo na strani Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata, dodavši kako su obje zemlje članice NATO-a i EU te je važno unaprjeđivati odnose u svim pogledima, a osobito u sigurnosnom.
Dekan Orlović kolegama iz Bugarske približio je izazove, ciljeve i uspjehe Veleučilišta kriminalistike i javne sigurnosti, naglasivši kako je kriminalistika postala brend unutar šire javnosti hrvatske. Tijekom sastanka gostima je predstavljena i organizacijska struktura Veleučilišta, studijski programi, kolegiji koji se izvode te njegov povijesni razvoj. Prodekan za znanost, kvalitetu i međunarodnu suradnju Karas podrobno je prikazao moguće aspekte suradnje obrazovnih institucija, nakon čega im je predstavio i časopis „Policija i sigurnost“, čiji 70-godišnji rad ukazuje na njegovu kvalitetu i relevantnost.
Rektor Akademije MUP-a Republike Bugarske Vidolov predstavio je, pak, sustav policijskog obrazovanja u Republici Bugarskoj. Pohvalio je model hrvatske policije, u sklopu kojeg vrhunski sportaši sudjeluju u promociji policijskog zvanja te razvoju sporta i treninga unutar policije, naglasivši kako i MUP Bugarske ima sličan način i ideju, koju već niz godina uspješno održava.
Tijekom boravka na Policijskoj akademiji „Prvi hrvatski redarstvenik“ gosti su obišli prostorije Veleučilišta kriminalistike i javne sigurnosti te Muzej policije, kroz koji ih je provela policijska službenica Višnjica Trajčevski i u kojem su s velikim zanimanjem pregledavali izložene predmete i priče koje ih prate.
Konkretizacija iznesenih ideja za suradnju dviju obrazovnih institucija planira se realizirati u predstojećem razdoblju, kroz odgovarajuće analize i razgovore u koje će biti uključeni najviši predstavnici institucija, relevantni dionici te dužnosnici Ministarstva unutarnjih poslova nadležni za strateška pitanja i odluke.