„Partnerstvo za obrazovanje“ - Okrugli stol na temu umjetne inteligencije

Predstavnici policija Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Sjeverne Makedonije i Srbije, u okviru projekta „Partnerstvo za obrazovanje“, protekli tjedan u Opatiji, razmijenili su iskustva o utjecaju umjetne inteligencije na rad policije.


Projekt „Partnerstvo za obrazovanje“, a čiji su nositelji Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država u Republici Hrvatskoj, International Criminal Investigative Training Assistance Program i Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, provodi se dvanaestu godinu za redom, te okuplja predstavnike tijela za provedbu zakona susjednih zemalja, u cilju stvaranja neformalne mreže stručnjaka, kao odgovor na tradicionalne i nove pojavne oblike kriminaliteta, s karakteristikama složenosti, organiziranosti, transnacionalnosti i prijetnje sigurnosti i stabilnosti.

Kontinuiranom suradnjom ICITAPA-a i policija u regiji, prati se stanje kriminaliteta i pravovremenim edukacijama, uz podršku stručnjaka američkih službi za provedbu zakona (FBI, DEA, Secret Service itd.), te razmjenama iskustva, nastoji se povezati, prvenstveno policijske službenike i državne odvjetnike u regiji, a time konkretnu operativnu suradnju učiniti efikasnijom, prepoznati eventualne prepreke u smislu različitih zakonskih uređenja i iznaći rješenja, prepoznati prijetnju, spriječiti je ili adekvatno reagirati u slučaju ugroze. Umreženost, pravovremena i kvalitetna razmjena informacija, stručnost, poznavanje legislativa, te potpora američkih službi za provedbu zakona, konkretni su rezultati projekta „Partnerstvo za obrazovanje“, a koji je započeo inicijativom Veleposlanstva SAD-a RH, prepoznavši Policijsku akademiju MUP-a RH, kao edukacijskog lidera u regiji. Nakon dvanaest godina provedbe i konkretnih rezultata može se slobodno reći da je partnerstvo odavno preraslo samo obrazovanje, iako je i dalje glavna premisa projekta - znanje, a sve čvršće međusobno povjerenje, najveći su uspjeh projekta jer samo povjerenjem se gradi održiv razvitak.    

Aktualiziranjem teme „Umjetna inteligencija i rad policije“, nastojanje je projekta „Partnerstvo za obrazovanje“, razviti edukativnu strategiju kao odgovor svemu dobrom, ali i lošem što donosi ekspanzija umjetne inteligencije u svakodnevni život; kako iskoristiti umjetnu inteligenciju za efikasnije poslovne procese i učinkovito se boriti s onim lošim, odnosno zlonamjernim korištenjem umjetne inteligencije.

Prvi preduvjet je razmjena iskustva, te je u tom ozračju protekao okrugli stol u Opatiji, okupivši policijske stručnjake iz zemalja u regiji. Manje-više sve se države u regiji, a vezano uz zlonamjerno korištenje umjetne inteligencije, za sada još izolirano, suočavaju s prijevarama (radi financijske koristi ili narušavanja ugleda, kredibiliteta i sl.) te sigurnosnim ugrozama (širenje lažnih, uznemirujućih vijesti, dezinformacija, govora mržnje i sl.). Riječ je zlouporabi deepfake tehnologije temeljene na umjetnoj inteligenciji i nueronskoj mreži kojom se stvara digitalna fotografija, video ili audio zapis te mrežnom krađama identiteta - tzv. Phishing, najčešće zbog financijske koristi.

Elementi umjetne inteligencije zastupljeni su u poslovnim procesima i sustavima koje koristi policija (biometrijske baze podataka, sustavi prepoznavanja registracija vozila itd.), te olakšavaju i ubrzavaju određene poslovne procese, ali ekspanzionistički razvoj tehnologija umjetne inteligencije, a koji ne prate, primarno s aspekta sigurnosti, dovoljno znanja i iskustva, kao i nedostatak zakonske regulative, predstavljaju zadršku u široj i sveobuhvatnijoj primjeni. Stoga je jedan od zaključaka okruglog stola da je u buduće edukacije potrebno uključiti akademsku zajednicu, kako bi uopće shvatili što umjetna inteligencija jest, a dalje se usmjeriti na sigurno i učinkovito korištenje.

Na razini Europske unije, trenutno jedini važeći pravni akt vezano uz umjetnu inteligenciju je Uredba o umjetnoj inteligenciji koja ima za cilj da sustavi umjetne inteligencije budu sigurni, pouzdani i u skladu s etičkim načelima. Uredba je stupila na snagu 01. kolovoza 2024. godine te definira umjetnu inteligenciju: „strojni sustav dizajniran za rad s promjenjivim razinama autonomije i koji nakon uvođenja može pokazati prilagodljivost, te koji, za eksplicitne ili implicitne ciljeve, iz ulaznih vrijednosti koje prima, zaključuje kako generirati  izlazne vrijednosti kao što su predviđanja, sadržaj, preporuke ili odluke koji mogu utjecati na fizička ili virtualna okruženja“ i kvalificira rizike.

Poglavlje I. Uredbe određuje „pismenost u području umjetne inteligencije“ - nužnost poduzimanja mjera za osiguranjem informiranosti, edukacije o regulatornim zahtjevima u području primjene umjetne inteligencije, pogotovo vezano uz zaštitu podataka - GDPR (Opća uredba o zaštiti podataka).

Slijedi razdoblje intenzivnih edukacija na temu umjetne inteligencije, a posebno tijela za provedbu zakona jer evidentno je da su mogućnosti zlouporabe nepregledne. Paralelno s učenjem kako prevenirati, spriječiti, otkriti i dokazati zlouporabu umjetne inteligencije, potrebno je učiti i kako iskoristiti umjetnu inteligenciju za efikasniji rad policije.  Projekt  „Partnerstvo za obrazovanje“ prepoznato je važnost ove teme te će pružiti pomoć i podršku u daljnjim edukacijama na temu umjetne inteligencije.  

Stranica