Održane 7. ljetne igre Specijalne olimpijade Hrvatske

U subotu i nedjelju 2. i 3. listopada 2021. godine u Policijskoj su akademiji održane 7. ljetne igre Specijalne olimpijade Hrvatske

Nakon gotovo dvogodišnje stanke zbog pandemije COVID - 19 Policijska akademija ponovo je dobila mogućnosti biti domaćin sportašima Specijalne olimpijade Hrvatske i partner u organizaciji ovog najvažnijeg sportskog događanja za sportaše s intelektualnim teškoćama.

U ovom velikom sportskom događaju sudjelovalo je 15 natjecateljskih ekipa iz cijele Hrvatske, a uoči samog upaljena je baklja koja simbolizira olimpijski plamen koju su učenici Policijske škole zajedno sa sportašem Petrom Sutlovićem predali predsjedniku Specijalne olimpijade Hrvatske gospodinu Denisu Sušcu.

Načelnica Policijske akademija dr. sc. Davorka Martinjak pozdravila je sve sudionike, radosna što Policijska akademija unatoč svim preprekama uzrokovanim pandemijom, ponovo može biti domaćin sjajnim sportašima. Zahvalila je i čestitala sportašima, roditeljima, trenerima i svima koji sudjeluju u organizaciji na trudu i uspjesima koje postižu u promicanju svijesti o mogućnostima osoba s intelektualnim teškoćama i potrebi njihove inkluzije.

Zaželjela je svima puno sportskog uspjeha, sreće i dobru zabavu tijekom natjecanja istaknuvši kako pobjeda neće stići na kraju nego smo već sada svi pobjednici jer smo zajedno, čuvamo stara i stvaramo nova prijateljstva. Tim riječima proglasila je 7. ljetne igre Specijalne olimpijade Hrvatske otvorenima.

Specijalna olimpijada Hrvatske nacionalni je sportski savez koji se bavi provođenjem specifičnih sportsko – rekreativnih aktivnosti osoba s intelektualnim teškoćama prema načelima i pravilima međunarodne organizacije Specijalne olimpijade (eng. Special Olympics International) i propisa Republike Hrvatske koji uređuju pitanja sporta osoba s intelektualnim teškoćama.

Osnovana je 22. travnja 1992. godine pod nazivom Specijalna olimpijada Hrvatske.

Suradnjom sa Specijalnom olimpijadom Hrvatske Ministarstvo unutarnjih poslova promiče svijest o potrebi uključivanja osoba s intelektualnim teškoćama u zajednicu i njihovog prihvaćanja kao ravnopravnih članova društva.

Partnerstvo sportaša Specijalne olimpijade i policijskih službenika te polaznika i učenika Policijske škole potiče afirmaciju osoba s intelektualnim teškoćama kroz sport, ističe njihove mogućnosti i snagu volje i stvara nova prijateljstva.

Kod budućih policijskih službenika, polaznika Policijske škole razvija se empatija i socijalna osjetljivost prema najranjivijim društvenim skupinama, tolerancija i prihvaćanje različitosti.

Kod sportaša Specijalne olimpijade, za razliku od drugih natjecatelja, pobjeda nije na prvome mjestu već je to prijateljstvo, briga za drugoga, međusobna podrška i zahvalnost.

Hrvatska policija članica je najvećeg međunarodnog humanitarnog udruženja koje čini više od 40 policijskih organizacija iz cijeloga svijeta. To udruženje pod nazivom The Law Enforcement Torch Run for Special Olympics promiče ciljeve Specijalne olimpijade noseći olimpijski plamen – kao simbol nade i potpore svim sportašima s intelektualnim teškoćama.

The Law Enforcement Torch Run osnovan je 1981. godine, a hrvatska policija dio je programa od 2014. godine. Olimpijski plamen policijski službenici nose na svim državnim natjecanjima Specijalne olimpijade, kao i na velikim europskim i svjetskim natjecanjima.

Prava pobjeda svih sportaša i svih nas je zajedničko sudjelovanje u sportu, druženju i prijateljstvu, a sportski ciljevi najljepše su opisani u prisezi sportaša Specijalne olimpijade koja glasi:

„Dopustite mi da pobijedim, ako ne uspijem pomozite mi da budem hrabar u svome pokušaju“.

Pisane vijesti