Održana svečana akademija povodom Dana policije

Slika topvijesti/2012/rujan/Adpt1.jpg

Svečana akademija povodom Dana policije održana u subotu, 29. rujna na Dan sv. Mihaela, zaštitnika policije u Kinu Europa u Zagrebu

 Foto: MUP

„ Dragi prijatelji, policajke i policajci, želim od policije i ne samo od policije i od diplomacije i od tako zvanih tajnih službi učiniti profesionalni servis građana, vladavine prava, visokih državnih interesa, svih onih naših progresivnih demografskih politika i učiniti to da se nakon svakih izbora neminovno mijenja jedan mali broj ljudi. Da odu jer su političari, da odu s vlasti, da odu na neki treći posao, a da državu nastave, neću reći voditi, jer vodstvo je na kraju ipak u pitanju strateških odluka na onima koji su dobili mandat od naroda, političkog naroda, ali da nastave upravljati i nositi taj cijeli sustav, a to bez vrhunske birokracije nije moguće. U tom smislu gledam i policajce i medicinske sestre, koje danas sve više u javnim službama u javnom zdravstvu moraju imati više školske stupnjeve, fakultete. Uskoro se ni policajac neće moći biti bez ozbiljne škole, mislim da to već i sada nije slučaj. Sretan dan policije, budite dosljedni, budite, mudri, to je najteže. I budite, to je u vašem poslu i još nekim drugim poslovima kao što je državno odvjetnički posao, kao što je sudački posao, budite usamljenici, jer vaš posao je usamljenički, potraga za pravdom je usamljenički posao“, poručio je, čestitajući Dan policije predsjednik Vlade RH Zoran Milanović na kraju svog obraćanja mnoštvu okupljenih dužnosnika i djelatnika MUP-a  kao i uzvanika, državnih dužnosnika, gostijuna svečanoj akademiji povodom Dana policije održanoj u subotu poslijepodne, 29. rujna na Dan sv. Mihaela, zaštitnika policije u Kinu Europa u Zagrebu.

Samoj svečanosti nazočili su prored premijera Milanovića, izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske Saša Perković, ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, načelnik GS OS RH general pukovnik Drago Lovrić, glavni državni odvjetnik Mladen Bajić, ravnatelj USKOK-a Dinko Cvitan, vojni ordinarij u RH mons. Juraj Jezerinac, zatim predstavnici međunarodnih organizacija, čelnici policija iz drugih zemalja, čelnici sigurnosnih službi,  državnih institucija Republike Hrvatske, predstavnici diplomatskog zbora i međunarodnih organizacija u Hrvatskoj, organizacija civilnog društva, kao i predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata, sindikalni čelnici te umirovljeni policijski službenici. Nakon pozdrava domovini, hrvatske himne i minutom šutnje odavanja počasti poginulim policajcima za obavljanja policijskih zadaća tijekom i nakon Domovinskog rata okupljenima se obratio prigodnim riječima dobrodošlice, a potom i govorom domaćin svečanosti, glavni ravnatelj policije Vlado Dominić. Kazao je uvodno kako je današnja hrvatska policija moderna policija, izgrađena na najčvršćim temeljima, na životima 755 poginulih policajaca branitelja, više od 3600 ranjenih i 31 nestalog policajca tijekom Domovinskog rata. „S ponosam se prisjećamo svih njih, na njihovu smionost, predanost i hrabrost“,  istaknuo je, i dodao da su upravo oni svojom plemenitošću i nesebičnom žrtvom darovali sebe u stvaranju moderne hrvatske države te da ih danas na pragu ulaska Hrvatske u EU ne smijemo i ne možemo zaboraviti.

Govoreći pak o ključnim postignućima i viziji hrvatske policije u predstojećem razdoblju glavi ravnatelj je spomenuo najznačajnije iskorake koji su ostvareni u ovoj godini, a govorio je i o prioritetima policije u budućem djelovanju i nastavio: „Borba protiv kriminala, organiziranog kriminaliteta i korupcije jedna je od ključnih uloga hrvatske policije. Kriminalistička policija, pogotovo PNUSKOK za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta svojim proaktivnim postupkom u suradnji s USKOK-om dao je značajan doprinos jačanju povjerenja hrvatskih građana, ali i jačanju povjerenja drugih država i međunarodnih organizacija  u institucije Republike Hrvatske.“ Ukazao je Dominić i na važnost regionalne i međunarodne uspješne suradnje hrvatske policije, posebice na iznimnu suradnju s policijskim agencijama SAD. Naglasio je da su postignuti rezultati uspjeh zajedničkog rada policije i Državnog odvjetništva kao i suradnje s drugim državnim tijelima apelirajući na sve policijske službenike da se takva praksa i suradnja još više unaprijedi. Rekao je među ostalim, kako su strateški prioriteti policijskog  rada otkrivanje i suzbijanje obiteljskog nasilja, nasilja nad mladima, vršnjačkog nasilja, nasilja nad ženama i ostalim ranjivim skupinama, a da će se unaprijediti načini rada posebice policije na terenu te da jedno od osnovnih načela uspješnosti policije mora biti reakcija i zadovoljstvo građana radom policije. Spomenuo je i da modernu policiju čini pošten, samopouzdan i samosvjestan policajac te poručio novoizabranim rukovoditeljima u policijskim upravama da u svome radu imaju uvijek na umu: „Naš zajednički cilj, a to je izgradnja neovisne i profesionalne policijske organizacije koja je uvijek na usluzi građanima i svakodnevno obavlja svoj policijski posao u skladu sa zakonom. Želimo biti moderna europska policija čiji se rad temelji na zakonskim rješenjima a koji se provodi transparentno uz poštivanje različitosti kao i kroz kulturu dijaloga i tolerancije.“

U svom izlaganju ministar Ranko Ostojić pozdravljajući goste, čestitajući policajkama i policajcima, posebice onima koji i u vrijeme trajanja ove svečanosti  obavljaju svoj posao, Dan policije, naglasio je da se Dan policije slavi zbog krize ove godine mnogo skromnije, nego inače.  U početku govora podsjetio je i ministar na velike zasluge branitelja, pripadnika hrvatske policije u Domovinskom ratu, dodajući da je trenutak: „Da se prisjetimo onih koji su na prvom mjestu na svakoj svečanoj akademiji, 755 naših poginulih kolega, 13 kolega koji su dali svoje živote iza Domovinskog rata, svih onih koji su prvi stali u obranu domovine Republike Hrvatske. Stoga s dužnim poštovanjem od Josipa Jovića do svih onih drugih čija imena danas krase naša plovila, stoje na pločama naših policijskih objekata, ja im u ime Ministarstva unutarnjih poslova, njima i njihovim obiteljima, djeci i roditeljima šaljem uvijek ono što zaslužuju, a to je zahvalu u ime MUP-a, a siguran sam i u ime građanki i građana RH.“ Kazao je u nastavku ministar i kako je hrvatska policija bila ne samo prva snaga u obrani RH, već je dala svoj veliki doprinos u gradnji mira i sigurnosti i nakon Domovinskog rata. Pojasnio je da su policajke i policajci tu da služe i štite, dodajući: “I to ćemo raditi svakoga dana i svake noći, ne ja kao ministar, ne glavni ravnatelj policije, rukovoditelji, nego svi mi zajedno i uz podršku upravo građanki i građana RH, jer nikome drugome nije potrebno ništa više od onoga, a to je da budemo sigurni u svojoj zemlji, da učinimo, spriječimo svakog onoga koji je spreman ugroziti naš mir, našu sigurnost, ono za što su pali brojni pripadnici MUP-a.“

Navodeći  kako je u ovo vrijeme gospodarske krize MUP u najtežim momentima kada treba štedjeti, kada treba rezati, jer da je u prošlim vremenima bilo puno nepotrebnih troškova, a da toga više neće biti u MUP-u, ali i da štednja neće spustiti razinu efikasnosti, uspješnosti u radu policije. Podsjetio je da će u idućoj godini granice Hrvatske postati granice EU, na kojima će biti raspoređeno 6200 policajaca, da su to obveze u kojima oni neće brinuti samo za sigurnost RH, već i za sigurnost svih građana EU. Poručio je svima da je interes Hrvatske da bude najbolji susjed, da budemo lider u regiji.

Spominjući problematiku policijskoga posla istaknuo je ministar Ostojić među inim: „Mi smo se spremni suočiti s problemom kao što smo spremni iz svojih redova izbaciti one koji ne trebaju biti policajci. Mi smo jednako spremni uvijek u svakome trenutku raditi čisto po zakonu ne birajući o kome se radi i tako će biti u buduće. Ako je čast biti hrvatski policajac, a siguran sam da je, isto tako moram reći da nije ni lako biti danas ministar unutarnjih poslova, u trenucima kad trebamo štedjeti, rezati, kad smo u situaciji da plaćamo puno onih dugova iz prethodnog razdoblja. Vjerujem da će ova Vlada RH i sva njena nastojanja biti koliko god u smjeru fiskalne odgovornosti takva isto i u cilju sigurnosti građana i do one granice koliko to policajci mogu izdržati. Siguran sam da ćemo pronaći sve one napore i načine da policijski službenici budu zadovoljni da bez obzira na to što rade za male plaću bude pošteno i da bude pošteno prema svima.“ Iznio je podatak da svaki policijski službenik stoji državu 186 tisuća kuna godišnje.

Obrazlažući svoje ministarske zadaće rekao je: „ Nisam ministar koji će najavljivati velike bitke i progon protiv kriminalaca, velike kampanje, ne to od mene nećete čuti. Od mene samo možete čuti poziv, a to je „policajci radite sustavno, dnevno, svaki dan, svaku noć po zakonu, to je put koji treba raditi. Samo sustavna bitka je prepreka, samo takva borba može dati rezultat u kojem će se pokazati da u RH nije isplativo biti kriminalac kao što je to bilo do sada.“ Najavio je i istaknuo ministar Ostojić pri kraju govora da će policijske snage koje imamo u RH pored svih zadaća koje ih očekuju u budućem razdoblju i dalje ozbiljno surađivati sa svim policijama u regiji, da će i dalje surađivati sa svim međunarodnim policijskim organizacijama, zaključivši: „I budite uvjereni, vas će policajke i policajci, mladi naraštaji koji dolaze, oni koji su danas dobili nagrade, oni koji su u ovom trenutku na terenu, siguran sam da najveći dio njih ne samo da radi svoj posao, nego ga rade iznad redovnih mogućnosti, a slabije su plaćeni od mnogih drugih. Radite samo po zakonu to je jedina poruka koju vam ministar unutarnjih poslova može poslati.“

Tijekom svečanosti ministar Ranko Ostojić i glavni ravnatelj policije Vlado Dominić uručili su godišnje nagrade Ministarstva unutarnjih poslova:  pojedincu - policijskom službeniku Vjeranu Čoviću iz Odjela za granicu Policijske uprave dubrovačko – neretvanske;  skupini - jedanaestoriciorici policajaca PNUSKOK-a: Zoranu Babiću, Alenu Barti,Tomislavu Mihaliću, Hrvoju Kralju, Darku Pavličiću, Draženu Jelenkoviću, Ivici Šestaku, Ivanu Nolu, Zdravku Ivanoviću, Goranu Vidičeku, Robertu Fayu.

Godišnje priznanje Ministarstva unutarnjih polova: pojedincu- interventnom policajcu Policijske uprave osječko – baranjske Marku Jelkiću; skupini - šestero policajaca Odjela kriminalističke policije Policijske uprave varaždinske: Blanki Mikec-Jurčević, Zlatku Delongi, Damiru Češnjaju, Draženu Bobeku, Nenadu Rostoharu, Tatjani Novak. Zahvalnice Ministarstva unutarnjih poslova dodijelili su Suzani Šoštarić, Goranu Zriliću, predsjedniku uprave i generalnom direktoru „Solarisd.d.“ i Lubušu Tureku, šefu za oružje i logistiku policije Županije Prag. Zahvalu u ime nagrađenih izrekao je biranim riječima Robert Fay. U glazbenom dijelu programa nastupili su Zbor i Tamburaški orkestar Policijske akademije pod ravnanjem  prof. Nevenke Pavleković, zatim Luka i Ante te zbor OŠ Mate Lovraka iz Zagreba, dok su program moderirale Sandra Veber i Tamara Karajica. U predvorju Kina Europa uzvanici i gosti sa zanimanjem su razgledali pred početak svečane akademije tematsku izložbu povodom Dana policije koju je za  tu prigodo priredio Muzej policije. 



Stranica