Obilježena 24. obljetnica akcije 'Plitvice' i pogibije prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića

Slika topvijesti/2014/ozujak/plitvice/31_03_000.jpg

Na Plitvičkim Jezerima, ispred spomen obilježja u Plitvičkoj šumi, obilježena je danas 24. obljetnica akcije „Plitvice“ i pogibije Josipa Jovića, prvog hrvatskog redarstvenika. Obilježavanju obljetnice prisustvovala je predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, zastupnik Hrvatskog sabora i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Franko Vidović, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske, ministar unutarnjih poslova i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Ranko Ostojić, general pukovnik Mirko Šundov, glavni inspektor obrane i izaslanik ministra obrane, izaslanik ministra branitelja Vinko Kovačić, glavni ravnatelj policije Vlado Dominić i načelnik Glavnog Stožera oružanih snaga RH, general Zbora Drago Lovrić.

 Na Plitvičkim Jezerima, ispred spomen obilježja u Plitvičkoj šumi, obilježena je danas 24. obljetnica akcije „Plitvice“ i pogibije Josipa Jovića, prvog hrvatskog redarstvenika. Obilježavanju obljetnice prisustvovala je predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, zastupnik Hrvatskog sabora i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Franko Vidović, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske, ministar unutarnjih poslova i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Ranko Ostojić, general pukovnik Mirko Šundov, glavni inspektor obrane i izaslanik ministra obrane, izaslanik ministra branitelja Vinko Kovačić, glavni ravnatelj policije Vlado Dominić i načelnik Glavnog Stožera oružanih snaga RH, general Zbora Drago Lovrić.

Među okupljenim visokim državnim dužnosnicima na obilježavanju ove znakovite obljetnice bila je obitelj Josipa Jovića, te prijatelji, suborci Josipa Jovića, sudionici akcije „Plitvice“, pripadnici ATJ Lučko, Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata, pripadnici Udruge Prvi hrvatski redarstvenik, Udruge pripadnika Jedinice za posebne namjene MUP-a RH Kumrovec, Jedinice za posebne namjene MUP-a Rakitje, zatim brojni dužnosnici i pripadnici MUP-a, HV-a, te mještani Plitvičkih Jezera i okolice.

Obitelj poginuloga Josipa Jovića, predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, zastupnik Hrvatskog sabora i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Franko Vidović, potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske, ministar unutarnjih poslova i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Ranko Ostojić, general pukovnik Mirko Šundov, glavni inspektor obrane i izaslanik ministra obrane, izaslanik ministra branitelja Vinko Kovačić, glavni ravnatelj policije Vlado Dominić, načelnik Glavnog Stožera oružanih snaga RH, general Zbora Drago Lovrić, sudionici akcije „Plitvice“ pripadnici Udruge Tigar 90/91 Rakitje, Udruge ratnih veterana 1. gardijske brigade „Tigrovi“, Udruge ATJ Lučko '90, Udruge PJP Kumrovec 90 i Udruge Prvi hrvatski redarstvenik, udruge branitelja Republike Hrvatske, župan Ličko-senjske županije Milan Kolić, zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Luka Brčić, načelnik Općine Plitvička Jezera Boris Luketić i mnogi drugi položili su vijence i zapalili svijeće u spomen Josipu Joviću i akciji „Krvavi Uskrs 1991“ u kojoj je ranjeno još devet redarstvenika.

Na obilježavanje 24. obljetnice, Josipovi suborci su se po peti put iz baze ATJ Lučko iz Zagreba dovezli biciklima, osam pripadnika specijalne jedinice policije „Grom“ trčalo je čitavu noć iz Karlovca, a ove godine svoj doprinos dali su i profesori i instruktori Visoke policijske škole i Policijske škole Policijske akademije koji su se također iz Zagreba dovezli biciklima, kako bi prvom poginulom redarstveniku odali počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća.

Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća, okupljenima su se prigodno obratili visoki uzvanici.

General Zbora u mirovini Josip Lucić, zapovjednik akcije „Plitvice“ istaknuo je: „Nećemo dozvoliti da u zaborav odu hrabrost i žrtva hrvatskih policajaca i vojnika, cjelokupnog hrvatskog naroda izloženog agresiji. 31. ožujka 1991. godine, potekla je krv hrvatskih dragovoljaca i domoljuba. Hrabrost i požrtvovnost pripadnika specijalnih postrojbi Ministarstva unutarnjih poslova, Rakitje, Lučko i Kumrovec, obasjala je Hrvatsku, te potaknula tisuće mladića i djevojaka na žrtvu u Domovinskom ratu. Josip Jović, hrvatski redarstvenik, prva je žrtva brutalne velikosrpske agresije na Hrvatsku.“

General Zbora u mirovini završio je svoj govor riječima: „Okupivši se ovdje dostojanstveno na Plitvičkim Jezerima, ne slavimo rat i ratne tragedije, nego sve one ljude koji su nam omogućili mir i slobodu.“

Franko Vidović, zastupnik Hrvatskog sabora i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora u svom obraćanju rekao je: “Nitko i ništa na svijetu nije mogao slomiti našu želju da se odupremo agresorskom pohodu po Lijepoj našoj, da obranimo vlastite gradove, sela, domove, naš način života od razaranja i ubijanja njihovih stanovnika. Bili smo hrabri, imali smo vjeru u sebe i pravednost naših ciljeva i to je bilo naše najjače oružje, pogotovo u prvim danima borbe, kad drugog oružja osim srca nismo ni imali.“

Naglasio je da žrtve koje su pale na putu ka slobodnoj i neovisnoj državi Hrvatskoj nikada neće i ne smiju biti zaboravljene, istaknuvši:“Josip Jović bio je naš brat, brat svakome od hrvatskih branitelja, jer smo svi tijekom rata u srcu nosili njegovo ime, kao i imena naše braće po oružju koji su život položili na oltar domovine nam Hrvatske. Njihova nas žrtva obvezuje da čuvamo uspomenu na njih.“

Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske, ministar unutarnjih poslova i izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Ranko Ostojić obratio se s riječima:„Dopustite mi da prve riječi uputim gospođi Mariji Jović, Josipovoj majci – odgojili ste junaka koji je dao svoj mladi život za Hrvatsku. Znam da ove obljetnice nisu lake, a posebno majci, ni u Aržanu, ni u Plitvicama kad se okupe njegovi suborci. Hrvatska ne zaboravlja vašeg sina, Josipa Jovića. MUP je također izgubio svog člana obitelji, i budite sigurni da ni mi nikada nećemo zaboraviti prvog poginulog hrvatskog redarstvenika. U novijoj povijesti nigdje u svijetu policija nije odigrala tako značajnu ulogu u stvaranju, obrani i oslobođenju svoje države, kao što je to učinila hrvatska policija u Domovinskom ratu. Na tu činjenicu smo ponosni ali ujedno na ovakvim obljetnicama i tugujemo, znajući kako je svoj život u samostalnost Republike Hrvatske utkalo 755 policijskih službenika. Preko 3.600 ih je ranjeno, a 31 policijski službenik još uvijek se vodi kao nestali.“

Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić ponovio je riječi Josipove majke Marije:„Bol koju čovjek osjeća kada izgubi svoje dijete nikada ne prolazi. Uspomene peku i ostaju zauvijek, ali često se sjetim majki koje nisu imale priliku otpratiti na posljednje počivalište svoje najmilije, svoje sinove, svoju djecu… Njihova bol je još strašnija. Činjenica da ne znaš gdje je posljednje počivalište, nemaš mjesto gdje odnijeti cvijeće, pomoliti se, utješiti dušu, bol koju osjećaš čini još većom, gorčina je dublja…“, te naglasio: „Ove snažne riječi koje je izrekla Marija Jović je nešto na čemu moramo ustrajati, to je dug prema našim izgubljenima. Ne smijemo zaboraviti žrtvu koju su dali, niti prestati tražiti nestale. Naš posao nije završen dok ne pronađemo i zadnjeg nestalog policijskog službenika.“

Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović obratila se skupu riječima: “Danas kad imamo svoju državu, u spomen na prvog poginulog hrvatskog branitelja, redarstvenika Josipa Jovića koji je poginuo braneći slobodu, demokraciju i teritorijalni integritet hrvatskog naroda, ima veliki ne samo simbolički značaj. Na Uskrs 31. ožujka 1991. godine, koji pamtimo kao „Krvavi Uskrs“ u napadu srpskih terorista i pobunjenika poginuo je hrvatski redarstvenik, tada 21-godišnji Josip Jović koji je prvi položio svoj život za Hrvatsku. Josip je kao i stotine mladih ljudi tih godina, otišao iz sigurnosti svojega doma braniti domovinu. Josip je 5. kolovoza 1990. godine dragovoljno, iz rodnog Aržana otišao u Zagreb i pridružio se aktivnom sastavu Ministarstva unutarnjih poslova.“

„Današnjim prisjećanjem na žrtvu Josipa Jovića, prisjećamo se i svih hrvatskih redarstvenika, svih poginulih branitelja i svih žrtava Domovinskog rata koji su se hrabro borili da bismo mi danas imali slobodnu, demokratsku i svoju Hrvatsku. Pogibija Josipa Jovića simbolizira sve buduće žrtve i sve ugasle živote branitelja koji su svoj život dali za Hrvatsku kasnije tijekom Domovinskog rata i koji su odlazeći u rat bili spremni poginuti za domovinu“ rekla je predsjednica Republike Hrvatske.

Također je istaknula: “Na poseban način danas se sjećamo i svih majki koje su u ratu izgubile svoju djecu. Majkama i obiteljima koje su nesebično dale svoje najdraže za hrvatsku slobodu dugujemo veliku zahvalnost. Zato se i ovom prigodom zahvaljujem i majci Mariji Jović, ali i svim majkama, suprugama i sestrama hrvatskih branitelja koji su spremno stali u obranu domovine.“

Na kraju obraćanja naglasila je: “U sjećanje na Krvavi Uskrs, prije 24 godine, a u ozračju velikog tjedna i nadolazećeg Uskrsa, pozivam Vas da ne zaboravimo žrtvu Josipa Jovića i svih hrvatskih branitelja koji su svoje živote dali za svoju jedinu i voljenu domovinu i za svoj narod.“

Prigodni program završio je riječima i molitvom koju je predvodio generalni vikar vojnog ordinarija Jakov Mamić.

Više fotografija pogledajete OVDJE.



Stranica