FRONTEX obuka za osposobljavanje hrvatskih stručnjaka o savjetovanju u postupku povratka

  U razdoblju od 5. do 9. svibnja 2025. na Policijskoj akademiji „Prvi hrvatski redarstvenik“ održava se Frontex obuka pod nazivom „Return and Reintegration Counselling Course for Memeber States“, koja je organizirana od Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex) na zahtjev Uprave za granicu i u suradnji s Policijskom akademijom

U ponedjeljak, 5. svibnja, ispred Policijske akademije obuku s riječima dobrodošlice otvorio je Aleksandar Čubrilo, pomoćnik voditelja Službe za razvoj policijskog obrazovanja i međunarodnu suradnju nakon čega se i Zvonimir Vrbljanin, voditelj Službe za nezakonite migracije iz Uprave za granicu obratio predavačima i polaznicima i istaknuo važnost sudjelovanja na obuci za savjetnike za reintegraciju i povratak.
 
Istaknuo je kako u okviru razvijanja potpomognutog dragovoljnog povratka, Ministarstvo unutarnjih poslova od 1. travnja 2022. godine, sudjeluje u Frontex-ovom programu Joint Reintegration Services - JRS (u 2024. godini program je promijenio naziv u EU Reintegracijski program - EU RP - European Union Reintegration Program).

Kroz program se provode savjetovanja, organizira se povratak te se pruža reintegracijska pomoć. Nastavio je kako je ovo druga u nizu dogovorenih Frontex obuka te da se prva održala u lipnju 2023. godine, također na Policijskoj akademiji, kada je obučeno 14 hrvatskih stručnjaka o savjetovanju u postupku povratka, koji su u mogućnosti sada i samostalno provoditi savjetovanja o povratku i reintegraciji.
 
Sukladno operacijskom planu koji je potpisan s Frontexom te na izazovna vremena u kojima se nalazimo po pitanju migracija, vrlo je značajno obučiti što više hrvatskih policijskih službenika. Zahvalio je Frontexu na dolasku te istaknuo kako se iz RH od travnja 2022. godine do sada dragovoljno vratilo gotovo 800 stranih državljana, najviše u Tursku, Nepal i Indiju.
 
Otvaranje je nastavio predstavnik Frontexa Jasper Swanenberg naglašavajući svrsishodnost ovakvih edukacija te se zahvalio u ime Frontexa na pozivu te predstavio sebe i kolege kao i program koji će biti održan ovaj tjedan.
 
Tijekom petodnevnog programa, 13 policijskih službenika iz više policijskih uprava te prihvatnih i tranzitnih centara za strance steći će znanja i vještine potrebne za obavljanje poslova stručnjaka o savjetovanju u postupku povratka. Obuku provode predstavnici Frontexa u suradnji s stručnjacima iz Švicarske, Švedske, Nizozemske te predstavnika Caritasa.
 
Rastući trend broja državljana trećih država koje pristaju sudjelovati u programu dragovoljnog povratka ukazuje na potrebu za unaprjeđenja kompetencija policijskih službenika koji će biti spremni provoditi savjetovanja za povratak i reintegraciju.
Savjetovanja se provode uglavnom u prihvatnim centrima za strance te u prihvatilištima za tražitelje međunarodne zaštite, a po potrebi i na drugim mjestima.
 
Tijekom ovog tečaja, polaznici će biti upoznati s načinom komunikacije (uvažavajući ljudska prava, posebno kada se radi o ranjivim skupinama) psihološkim pristupom i humanim načinom ponašanja, zakonskom regulativom za savjetnike za povratak i reintegraciju te na kraju i sa praktičnom primjenom stečenih znanja.

Treba napomenuti da iskustva i znanja prikupljena tijekom obuka Frontexa posljedično bitno pridonose kvaliteti nacionalnih obuka i rada hrvatske policije, pa je time važnija činjenica da će ubuduće tih stručnjaka biti i više.
 
 
 
 
 
 
 


Stranica