- Objavljeno: 30.10.2025.
Službeni posjet predstavnika Republike Kosovo Policijskoj akademiji „Prvi hrvatski redarstvenik“ u sklopu međunarodnog projekta o nadzoru granica
Predstavnici Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ i Republike Kosovo razmijenili iskustva o policijskom obrazovanju, međunarodnoj suradnji i promicanju policijskog poziva
Na početku sastanka, prisutne je pozdravio načelnik Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ Josip Ćelić, koji je istaknuo važnost promicanja rada policijskih akademija kao središta znanja, iskustva i stručnosti u obrazovanju policijskih službenika.U svom obraćanju naglasio je kako međunarodna suradnja i razmjena znanja među policijskim obrazovnim institucijama značajno doprinose razvoju suvremenih modela policijskog obrazovanja i osnaživanju profesionalnih standarda u području sigurnosti i zaštite ljudskih prava.
U nastavku je zamjenica načelnika Policijske akademije podsjetila kako je Policijska akademija „Prvi hrvatski redarstvenik“ partnerska akademija Europske agencije za graničnu i obalnu stražu - Frontex, te da aktivno sudjeluje u provedbi obuka za službenike kategorije 1, a koje provode certificirani treneri s Akademije. Također je istaknula važnost uloge Akademije u organizaciji specijalističkih Frontexovih obuka, čime se dodatno potvrđuje njezina prepoznatljivost i doprinos jačanju europske sigurnosne zajednice.
Tijekom sastanka prisutnima se obratio i državni tajnik Ministarstva unutarnjih poslova Tomislav Bilandžić , koji je izrazio podršku daljnjem razvoju i promicanju rada Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“, osobito u segmentu razvoja sporta među policijskim službenicima na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Naglasio je kako sport ima važnu ulogu u jačanju timskog duha, psihofizičke spremnosti i profesionalne otpornosti policijskih službenika, te da Policijska akademija „Prvi hrvatski redarstvenik“ svojim programima aktivno promiče te vrijednosti. Također je dodao i kako sport ne poznaje granice i da je on univerzalan jezik pogotovo u kontekstu međunarodne suradnje.
Državni tajnik je posebno istaknuo uključenost vrhunskih sportaša prve kategorije, među kojima je i Mirko Filipović, u promicanje sporta i zdravog načina života među policijskim službenicima, ali i u promociji policijskog zanimanja među mladima. Takvi primjeri, naglasio je, snažno pridonose prepoznatljivosti policijskog poziva i potiču nove generacije da karijeru pronađu upravo u policijskoj službi.
U sklopu službenog sastanka trećih zemalja, partnerskih država i Savezne policijske akademije SR Njemačke iz Lübecka, koji se održao od 27. do 30. listopada na Policijskoj akademiji „Prvi hrvatski redarstvenik“, Akademiju su posjetili predstavnici Republike Kosovo - Taibe Canolli Brajshori, direktorica Odjela za ljudske resurse, i Fehmi Xhata, direktor Odjela za granicu.
Sastanak je održan u okviru međunarodnog projekta „Common effort on capacity building: Border surveillance with respect to human rights“, koji za cilj ima jačanje suradnje i razmjenu iskustava u području zaštite granica uz poštivanje ljudskih prava.
Tijekom posjeta, gostima iz Republike Kosovo predstavljen je rad Policijske škole „Josip Jović“, kojeg je izložio pomoćnik načelnika za nastavu Držen Miličević. U svom izlaganju istaknuo je temeljne zadaće Policijske škole u području temeljnog policijskog obrazovanja, uključujući osposobljavanje polaznika za obavljanje policijskih poslova, razvoj stručnih i etičkih kompetencija te sustavno praćenje i unaprjeđenje nastavnih planova i programa u skladu s potrebama policijske prakse i suvremenih sigurnosnih izazova.
O djelovanju Službe za razvoj policijskog obrazovanja i međunarodnu suradnju govorili su voditelj Nikola Slamek, Martina Grdinić i Krešimir Kaniža, naglasivši važnost te službe u planiranju, razvoju i modernizaciji programa policijskog obrazovanja, kao i u koordinaciji međunarodnih projekata i partnerstava. Služba aktivno sudjeluje u projektima Europske unije i međunarodnih organizacija, čime doprinosi razmjeni iskustava i usklađivanju hrvatskog policijskog obrazovanja s europskim standardima.
U nastavku je zamjenica načelnika Policijske akademije podsjetila kako je Policijska akademija „Prvi hrvatski redarstvenik“ partnerska akademija Europske agencije za graničnu i obalnu stražu - Frontex, te da aktivno sudjeluje u provedbi obuka za službenike kategorije 1, a koje provode certificirani treneri s Akademije. Također je istaknula važnost uloge Akademije u organizaciji specijalističkih Frontexovih obuka, čime se dodatno potvrđuje njezina prepoznatljivost i doprinos jačanju europske sigurnosne zajednice.
Rad Službe za nakladničko-knjižničku djelatnost i Muzeja policije predstavila je voditeljica Helena Jelinek Mareljić, koja je naglasila važnost informacijske i izdavačke potpore u stručnom i znanstvenom radu Akademije. Služba je zadužena za izdavanje stručne literature i publikacija iz područja policijske struke, vođenje Knjižnice Policijske akademije, kao i za djelovanje Muzeja policije, koji čuva i predstavlja bogatu tradiciju, povijest i razvoj hrvatske policije. Djelokrug rada službe je i promocija policijskog zanimanja koju Policijska akademija usmjerava prema potencijalima kandidatima za upis u Policijsku školu, a najbolji model komunikacije kojim smo se približili mladim generacijama su društvene mreže, istaknula je Jelinek Mareljić.
Program i djelokrug rada Službe za policijski trening izložili su voditelj Službe Mario Culej i pomoćnica voditelja Ana Marević, istaknuvši njezinu ključnu ulogu u osposobljavanju i stručnom usavršavanju policijskih službenika kroz različite oblike treninga, vježbi i specijalističkih programa. Služba razvija i provodi treninge usmjerene na jačanje operativnih i taktičkih vještina, kao i programe koji podupiru kontinuirani profesionalni razvoj policijskih djelatnika, s posebnim naglaskom na poštivanje ljudskih prava i etičkih načela policijskog rada. Razvijanje sporta u policiji i kroz angažman vrhunskih hrvatskih sportaša pokazao se kao izvrstan alat za dodatno unaprjeđenje kvalitetu policijskog treninga, ali i promicanja vrijednosti policijskog poziva, naglasio je Culej.
Kolege iz Republike Kosovo pokazali su osobit interes za načine promicanja policijskog zanimanja, posebno kroz komunikaciju putem društvenih mreža, kao i za oblike obuke koji se provode u sklopu Policijske škole. Također, istaknuli su važnost međunarodne suradnje te razmjene iskustava u području stručnog usavršavanja policijskih službenika.
Ovaj susret dodatno je potvrdio važnost međunarodne suradnje u području policijskog obrazovanja i kontinuiranog razvoja kompetencija policijskih službenika, uz naglasak na zajedničke europske vrijednosti i poštivanje ljudskih prava.
Na kraju sastanka, sudionici su izrazili obostrano zadovoljstvo dosadašnjom suradnjom te spremnost za njezino daljnje unaprjeđenje i proširenje zajedničkih aktivnosti u području policijskog obrazovanja i profesionalnog razvoja policijskih službenika obje države.


.jpg?width=750&height=500)

