Na Policijskoj akademiji osposobljeno 15 novih specijalista za screening i debriefing

Slika /02_vijesti/2025/4 - travanj/IMG_20250411_131633.jpg

Tijekom petodnevnog programa, 15 policijskih službenika iz više policijskih uprava steklo je znanja i vještine potrebne za obavljanje poslova screening-a i debriefing-a

U razdoblju od 7. do 11. travnja 2025. godine na Policijskoj akademiji „Prvi hrvatski redarstvenik“ održan je Tečaj za screenere i debriefere, koju je organiziran od strane Uprave za granicu u suradnji s Policijskom akademijom.

Tečaj je dio šireg plana osposobljavanja policijskih službenika granične policije za obavljanje specifičnih operativnih zadaća u kontekstu upravljanja nezakonitim migracijama.
 
Tijekom petodnevnog programa, 15 policijskih službenika iz više policijskih uprava steklo je znanja i vještine potrebne za obavljanje poslova screening-a i debriefing-a.
 
Podsjetimo, screening predstavlja operativnu fazu u kojoj se nastoji utvrditi pretpostavljeno državljanstvo državljana trećih zemalja koji su nezakonito prešli vanjske granice EU, a ne posjeduju identifikacijske isprave.

Tijekom ovog tečaja, polaznici su također upoznati s novim Paktom o migracijama i azilu, koji je donesen u lipnju 2024. godine, a čija je primjena predviđena od lipnja 2026. godine. Pakt donosi značajne izmjene u provođenju poslova screeninga, registracije i povratka nezakonitih migranata.

U tom kontekstu, posebna pozornost posvećena je novinama koje donosi nova Uredba o screeningu, jedan od ključnih zakonskih dokumenata unutar pakta, koja detaljno propisuje nove obveze i standarde postupanja u okviru ove operativne faze.
 
S druge strane, debriefing se definira kao dobrovoljni i anonimni obavijesni razgovor s državljanima trećih zemalja koji su nezakonito ušli u EU, s ciljem prikupljanja korisnih informacija o rutama kretanja migranata, njihovom podrijetlu, mrežama krijumčarenja te potencijalnim sekundarnim migracijama unutar EU.
 
S obzirom na kompleksnost migracijskih kretanja i sve veću potrebu za preciznim i pravovremenim informacijama, ovakvi specijalizirani tečajevi od iznimne su važnosti. Program je bio usmjeren na službenike koji se bave nezakonitim migracijama, prekograničnim kriminalitetom te na one koji rade u prihvatnim i tranzitnim centrima.
 
Tečaj je bio strukturiran u šest tematskih cjelina: temeljna prava, operativna migracijska slika, karakteristike ljudskog ponašanja i komunikacije, vođenje obavijesnog razgovora, obrada i prikupljanje podataka te izrada screening and debriefing izvješća. Sve cjeline bile su usklađene sa specifičnostima koje prate poslove screenera i debriefera.
 
Predavači na tečaju bili su Antonio Vulas iz PU splitsko-dalmatinske, ujedno i tvorac ovog programa obuke temeljenog na iskustvima s Frontexovih specijalističkih obuka za screenere i debriefere, zatim Željka Butković iz PU ličko-senjske te Lana Kulenović, policijski službenik-psiholog s Policijske akademije. Sam program obuke i pripadajući nastavni materijal oslonjeni su na praksu i znanja koja su hrvatski policijski službenici stekli sudjelovanjem u Frontexovim misijama i zajedničkim operacijama.
 
Polaznici tečaja imali su priliku isprobati i testnu verziju debriefing izvješća koje će uskoro započeti s primjenom u okviru Nacionalnog informacijskog sustava za upravljanje državnom granicom (NISUDG).

Tom prilikom, predavači Željka Butković, koja je izravno sudjelovala u izradi debriefing izvješća, te Antonio Vulas prikupili su mišljenja i komentare polaznika - budućih krajnjih korisnika ovog izvješća - kako bi dobili konkretne prijedloge za poboljšanje i unapređenje sustava.

Povratne informacije poslužit će kao dragocjena osnova za razvoj finalne verzije digitalnog debriefing izvješća koje će policijski službenici koristiti prilikom provedbe debriefinga.
 
Svi polaznici su, po završetku tečaja, uspješno položili završni ispit čime su stekli nacionalni certifikat screenera i debriefera. Time je Uprava za granicu dobila 15 novih specijalista, čime se dodatno osnažuje kapacitet hrvatske granične policije i jača sposobnost samostalnog razvoja stručnih kadrova u ovom području.


Stranica