Identifikacija žrtava masovnih nesreća

Vježbom se planira ojačati kapacitete Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ za postizanje brze i točne identifikacije osoba te omogućiti suradnju više institucija u koordiniranom odgovoru na neočekivanu katastrofu.

Završna, multidisciplinarna, vježba identifikacije žrtava masovnih nesreća započela je danas 4. prosinca na Policijskoj akademiji. Riječ je o završnoj vježbi u sklopu EU Twinning projekta „Identifikacija žrtava masovnih nesreća i terorizma“ (CRO DVI – Disaster Victim Identification), Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske i Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske kao zemlje partnera. Ovom vježbom planira se ojačati kapacitete Centra za forenzična ispitivanja, istraživanja i vještačenja „Ivan Vučetić“ za postizanje brze i točne identifikacije osoba te omogućiti suradnju više institucija u koordiniranom odgovoru na neočekivanu katastrofu.

Danas, prvog dana vježbe, na Policijskoj akademiji je simulirano mjesto teške prometne nesreće u kojoj su sudjelovala dva autobusa s inozemnim turistima, cisterna s gorivom te putnici na autobusnoj stanici. U vježbu su uključena sva relevantna državna tijela u slučaju masovne katastrofe (Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo obrane, Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu, Stomatološki fakultet u Zagrebu, Hrvatski crveni križ, Hitna medicinska pomoć, Javna vatrogasna postrojba i dr.) koji su koordinirano provodili sve potrebne radnje (osiguranje mjesta događaja, zbrinjavanje stradalih i sl.).

Glavni dio vježbe, koja će završiti 8. prosinca 2017., biti će usmjeren na prikupljanje podataka o nestalim osobama (ante mortem) i podataka o osobama s mjesta događaja (post mortem) kako bi se utvrdio identitet smrtno stradalih. U operativnom smislu istražitelji i ostali policijski službenici, vještaci za biološka vještačenja i vještaci za daktiloskopiju, djelatnici sudske medicine te forenzični stomatolozi zajednički će postupati u procesu identifikacije žrtava katastrofa sukladno INTERPOL-ovim standardima koji su dogovoreni na međunarodnoj razini. INTERPOL-ove procedure dogovorene za DVI (Disaster Victim Identification) provode se diljem svijeta kada se dogodi nesreća s velikim brojem poginulih. Ovi postupci primijenili bi se u slučaju takve nesreće u Hrvatskoj ili ako bi hrvatski državljani stradali u inozemstvu. Integriranje DVI procedura u rad nadležnih hrvatskih institucija potrebno je kako bi se na učinkovit način moglo pružiti odgovor na masovne nesreće u skladu s međunarodnim standardima kao i primiti pomoć od drugih zemalja u takvim situacijama.  

Sukladno smjernicama INTERPOL-ovog Vodiča za identifikaciju žrtava katastrofe postupci identifikacije stradalih osoba provest će se jednom od primarnih metoda identifikacije (DNA, otisci prstiju i odontologija), a pozitivnu identifikaciju potvrdit će Odbor za identifikaciju sastavljen od neovisnih stručnjaka iz navedenog područja.

EU Twinning projekt „Identifikacija žrtava masovnih nesreća i terorizma“ (CRO DVI – Disaster Victim Identification) u okviru kojeg se provodi ova vježba, vrijedan je 600.000,00 Eura, njegovo provođenje započelo je 15. siječnja 2017. godine, a predviđeni završetak je 15. siječnja iduće godine.  



Stranica