U sklopu obuke provedene su i dvije fokus grupe kako bi se što preciznije procijenio učinak projekta na sudionike
Od 4. do 8. studenoga 2024. u Policijskoj školi u Slupsku, Poljska održana je posljednja, četvrta pilot obuka u sklopu Erasmus+ projekta
Development of Joint Curriculum for First Responders on the Use of Force and First Aid Tactical Procedures (FIRST-TAC).
Ispred Ministarstva unutarnjih poslova RH, na obuci su sudjelovali Josip Anić iz PU zagrebačke, Jurica Halambek iz Antiterorističke jedinice Lučko i Denis Jokić s Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ u svojstvu trenera, te Nenad Šakanović (IJP PU sisačko-moslavačka), Ivan Blaić (IJP PU zadarska), Tino Labor (IJP PU šibensko-kninska), Željko Gal (PU šibensko-kninska), Ivan Sučić (JSIP PU splitsko-dalmatinska) i Iva Eraković (Policijska akademija) u svojstvu polaznika. Uz sudionike obuke, projektnom timu pridružila se i voditeljica Službe za koordinaciju i provođenje projekata i istraživanja Iva Balgač.
Riječ je o projektu koji MUP RH, Policijska akademija „Prvi hrvatski redarstvenik“ kao nositelj od rujna 2023. godine provodi sa svojim partnerima Agencijom za školovanje i stručno usavršavanje kadrova iz Mostara, Litavskom policijskom školom i Policijskom školom u Slupsku, Poljska.
Projekt je fokusiran na dva područja važna u svakodnevnom poslu policijskih službenika - uporabu sredstava prisile i taktičke medicine. Tijekom protekle godine stručnjaci iz partnerskih institucija izradili su opsežan paket obuke koji uključuje nastavni plan i program, kao i materijal za polaznike i trenere. Proveli su i tri pilot obuke - u Hrvatskoj, Litvi te Bosni i Hercegovini - tijekom kojih su i program i materijali za učenje testirani i postupno poboljšani.
Krajnji je cilj projekta poboljšati i standardizirati postupanje službenika temeljne policije kod primjene sredstava prisile i pružanja prve pomoći kroz razmjenu iskustava i najboljih praksi te usklađivanje nacionalnih programa partnerskih zemalja.
Polaznici obuke imali su obvezu prije dolaska u Policijsku školu u Slupsku u virtualnoj učionici na platformi e-obrazovanja Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“ osvježiti teorijska znanja koja su podloga za provođenje praktičnih vježbi, kroz koje su ih potom vodili treneri iz partnerskih zemalja.
Tijekom prva četiri dana obuke fokus je bio na primjeni sredstava prisile, dok su četvrti dan vježbe bile usmjerene na taktičku medicinu i pružanje prve pomoći. Posljednjeg, petog dana obuke provedene su četiri složene simulacijske vježbe, koje su uključivale teorijska i praktična znanja i vještine stečene tijekom online učenja i provođenja vježbi.
Posljednjeg dana obuke provedena je i evaluacija cjelokupne obuke putem online izlazne ankete na platformi e-obrazovanja, kojoj je svrha procijeniti zadovoljstvo polaznika materijalima za učenje i provedbom obuke.
Takve su evaluacije provedene nakon svake obuke i bile su važan alat u oblikovanju konačne verzije plana i programa te materijala za polaznike i trenere. No kako je obuka protekli tjedan bila posljednja u sklopu projekta, u Policijskoj školi u Slupsku održane su i dvije fokus grupe, s trenerima i polaznicima. Cilj je bio dobiti dodatni uvid u učinak koji pilot obuka i odabrana nastavna metodologija ima na sudionike.
Izrađeni plan i program te materijali za polaznike i trenere sada će se objediniti u opsežni priručnik te prevesti na nacionalne jezike sudionika projekta FIRST-TAC.
Taj materijalni ishod projekta, uz bogata znanja i iskustva koja su sudionici prikupili tijekom svih dosadašnjih aktivnosti projekta, ima potencijal donijeti kvalitativnu promjenu u načine poučavanja u svim zemljama partnerima.
Stranica