Policijski službenici iz zemalja sudionica projekta tijekom pet dana zajedno učili, vježbali i razmjenjivali iskustva vezana za uporabu sredstava prisile i taktičku medicinu
Od 10. do 14. lipnja 2024. u Litavskoj policijskoj školi u Mastaičiaiju, Litva održana je druga pilot obuka u sklopu Erasmus+ projekta Development of Joint Curriculum for First Responders on the Use of Force and First Aid Tactical Procedures (FIRST-TAC).
Partneri u projektu su Ministarstvo unutarnjih poslova RH kao nositelj te Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova iz Mostara, Litavska policijska škola i Policijska škola u Slupsku, a provodi se od rujna 2023. godine.
U sklopu projekta, stručnjaci iz partnerskih institucija zajednički su izradili program usavršavanja policijskih službenika u području taktika i tehnika primjene sredstava prisile te taktičke medicine, s krajnjim ciljem poboljšanja i standardiziranja postupanja službenika temeljne policije kod primjene sredstava prisile i pružanja prve pomoći kroz razmjenu iskustava i najboljih praksi te usklađivanje nacionalnih programa partnerskih zemalja, pod krilaticom “Saving lives - harmonized and standardized European policing”.
Polaznici obuke prvo su prošli kroz samostalno online učenje putem sustava e-obrazovanja Policijske akademije „Prvi hrvatski redarstvenik“, za koje je potrebno izdvojiti približno osam sati, a potom su uključeni u praktičnu petodnevnu obuku uživo. Time su imali prigodu osvježiti i usavršiti svoja teorijska znanja prije dolaska na praktični dio obuke - i to proučavajući materijale pripremljene za njih te provjeravajući svoje razumijevanje tih materijala kroz niz kratkih kvizova.
Ispred Ministarstva unutarnjih poslova RH sudjelovali su Josip Anić iz PU zagrebačke, Tomislav Bosiljevac iz PU karlovačke, Goran Knapić iz PU koprivničko-križevačke, Jurica Halambek iz ATJ Lučko te Ivan Arbutina, Siniša Jasić, Danijel Žugel, Ružica Baćak i Ivica Petek s Policijske akademije.
„Najkorisniji dio obuke meni osobno bila je taktička medicina jer sam se sada prvi put susrela s time, MARCH protokolom i pružanjem prve pomoći u situacijama koje nisu sigurne“, rekla je nakon obuke Ružica Baćak, dodavši kako je vrlo korisno bilo vidjeti i to da su postupanja policijskih službenika iz raznih zemalja zapravo vrlo slična, uz sitne razlike u tehnikama.
Treba napomenuti kako su ovakve međunarodne obuke prigode za stvaranje i učvršćivanje mreže policijskih stručnjaka te profesionalnu, ali i kulturnu razmjenu svih sudionika i izgradnju zajedničkog europskog identiteta. Sve su to ciljevi programa Erasmus+, iz kojeg je financiran ovaj projekt, vrijedan 250.000 eura.
Nakon ove druge pilot obuke, planirane su još dvije - u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova iz Mostara u rujnu i Policijskoj školi u Slupsku u listopadu 2024. godine - gdje će biti uključeno novih 48 polaznika iz zemalja sudionica.
Pisane vijesti