Postignuća MUP-a RH u procesu pristupanja EU

Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko sa suradnicima, sastao se jučer, 29. ožujka s Alexandrom Cas Granje, ravnateljicom Opće uprave za proširenje Europske komisije. Na sastanku se razgovaralo o postignućima MUP-a RH u procesu pristupanja Europskoj uniji. Detaljno su analizirani

Foto: MUP

Ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko sa suradnicima, sastao se jučer, 29. ožujka s Alexandrom Cas Granje, ravnateljicom Opće uprave za proširenje Europske komisije. Na sastanku se razgovaralo o postignućima MUP-a RH u procesu pristupanja Europskoj uniji. Detaljno su analizirani rezultati rada koje je MUP RH do sada postigao na slijedećim područjima: azil i migracije, viza, upravljanje granicom i Schengen, policijska suradnja, trgovanje ljudima, ilegalno posjedovanje i krijumčarenje oružja, terorizam, suradnja na području droga te projekti s EU.

Na području azila i migracija RH je do sada potpisala 25 sporazuma o predaji i prihvatu osoba, od kojih 19 s državama članicama EU, dok je u tijeku izrada Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o azilu. Uspostavljen je Informacijsko-dokumentacijski centar za prikupljanje i analiziranje podataka o zemljama podrijetla tražitelja azila. Također je uspostavljeno Prihvatilište za tražitelje azila u Kutini koje zadovoljava sve EU standarde. Stupanjem na snagu novog Zakona o strancima u siječnju 2008. godine provedeno je daljnje usklađivanje s pravnom stečevinom EU na području vizne politike. Tako su sukladno Pravilniku o viznim obrascima, nove hrvatske vize uvedene u uporabu u diplomatske misije i konzularne urede RH od travnja 2009. godine. Od lipnja prošle godine RH je uvela i biometrijske putovnice.  

Vezano za područje Upravljanja granicom i Schengen, RH provodi Akcijski plan za integrirano upravljanje granicom i pokazuje u obliku zadovoljavajućih evidencija praćenja kako će biti u potpunosti spremna do dana pristupanja osigurati provedbu i izvršenje zahtjeva EU-a u pogledu vanjskih granica EU-a. Tijekom 2008. godine potpisani su Sporazumi o redamisiji sa Slovačkom, Crnom Gorom i Srbijom. Izrađen je revidirani Akcijski plan za integrirano upravljanje granicom za 2008. godinu. Također je izrađen i "Concept Paper" o neumskom koridoru, graničnome prijelazu Metković i luci Ploče, s detaljnim planom aktivnosti za učinkovito obavljanje granične kontrole. Definiran je organizacijsko-kadrovski koncept hrvatske granične policije na budućoj vanjskoj granici i u skladu s time kontinuirano se provodi temeljna i specijalistička obuka na Policijskoj akademiji kao i stručno usavršavanje operativne razine policijskih službenika Granične policije. Vlada RH je osigurala dodatnih 172.091.642 milijuna kuna za potrebe tehničkog opremanja granične policije u periodu od 2010. -2012. godine.

U cilju jačanja međunarodne policijske suradnje sklopljena su 32 Sporazuma o suradnji u borbi protiv međunarodne protuzakonite trgovine drogama i psihotropnim tvarima, međunarodnog terorizma i organiziranog kriminala. Sporazumi su zaključeni sa svim susjednim zemljama kao i s većinom zemalja regije. MUP također dobro surađuje s više zemalja članica EU-a , kao i s Vladom i agencijama SAD-a. RH je aktivna u regionalnim policijskim inicijativama kao što su: SECI, SEI, UNDP, IOM, SEPCA. Kroz projekt "Interpol/Balkan" realizirana je nabavka opreme i instalacija mreže za korištenje Interpolovog komunikacijskog sustava koji je u travnju 2003. godine započeo s radom. U sklopu Odjela za međunarodnu policijsku suradnju ustrojen je Odjel Europola, a temeljem Pravilnika o policijskim časnicima za vezu RH je uputila na rad u Europol i jednog svoga časnika za vezu u ožujku 2008. godine.

U cilju efikasnije borbe protiv kriminaliteta usvojen je novi Zakon o kaznenom postupku, koji uvodi tzv. tužiteljsku istragu. Donošenje novog ZKP-a nužno je uvjetovalo usvajanje novih Zakona o državnom odvjetništvu, Zakona o USKOK-u, Zakona o policijskim poslovima i ovlastima, koji je omogućio efikasnije provođenje prethodnog postupka i istrage. Tijekom 2009. godine u potpunosti je uspostavljen sustav specijaliziranih tijela (USKOK, PNUSKOK te posebni odjeli pri županijskim i općinskim sudovima u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku) usmjerenih na otkrivanje, progon i sankcioniranje kaznenih dijela organiziranog kriminaliteta. Novi Prekršajni zakon na snagu je stupio u siječnju 2008. godine.

U ožujku 2009. godine, Vlada RH je usvojila Nacionalni plan za suzbijanje trgovanja ljudima za razdoblje od 2009. do 2011. godine. Uspostavljeno je nacionalno sklonište za žrtve trgovanja ljudima, alternativni siguran smještaj, kao i zasebno službeno sklonište za djecu žrtve trgovanja ljudima. Ustanovljeni su prihvatni centri te organizirani mobilni timovi za neposrednu pomoć i zaštitu žrtava trgovanja ljudima.

Unutar MUP-a RH inicirano je formiranje operativnog tijela koje će na nacionalnoj razini biti zaduženo za suzbijanje krijumčarenja i ilegalnog posjedovanja oružja kao i operativno praćenje, nadzor i koordinaciju u vezi s tom problematikom. U lipnju 2007. godine, Hrvatski sabor je usvojio novi Zakon o oružju, dok je potpisivanjem Sporazuma o suradnji između MUP-a RH i UNDP-a , u rujnu 2007. u RH započela akcija "Manje oružja- manje tragedija".
U proteklom razdoblju RH je potpisala i ratificirala svih 12 Jedinstvenih antiterorističkih konvencija i protokola UN-a, čije su bitne odrednice ugrađene u Kazneni zakon RH. U Ravnateljstvu policije ustrojen je Odjel za terorizam i Odjel za ratni zločin. Zakonom o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona u potpunosti je usklađena definicija terorizma s europskom definicijom terorizma.

 U veljači 2009. godine, RH je prihvatila Akcijski plan za suzbijanje zlouporabe opojnih droga u RH za 2009.- 2012., kao drugi takav plan za provedbu Nacionalne strategije suzbijanja zlouporabe opojnih droga u RH 2006.- 2012. godine. Formalno je uspostavljena Nacionalna kontakt jedinica za prenošenje, odnosno stupanje uzoraka oduzetih opojnih droga i psihotropnih tvari.

MUP RH ima odobreno ukupno 34 CARDS, PHARE i IPA projekata, od čega pet regionalnih. U fazi provedbe i pripreme trenutno se nalazi šest IPA te dva regionalna projekta. Do sada je MUP RH uspješno završio 15 nacionalnih, tri regionalna CARDS projekta, četiri twinning light projekta te četiri projekta tehničke pomoći. U okviru programiranja za IPA-u 2010. godine, MUP-u je odobren jedan zajednički projekt s Carinskom upravom, u kojem je MUP RH nositelj projekta.



Stranica