Cilj projekta je utvrditi povezanost biomehanike stopala, skupa testova za procjenu tjelesne pripremljenosti i situacijske efikasnosti pri gađanju vatrenim oružjem
Na Visokoj policijskoj školi danas, 12. ožujka, predstavljen je znanstveni projekt „Povezanost biomehanike donjih ekstremiteta (s naglaskom na stopala) s uspješnošću izvršavanja specifičnih zadataka gađanja vatrenim oružjem te tjelesnom pripremljenošću djelatnika MUP-a“.
Projekt provodi Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Visoka policijska škola Ministarstva unutarnjih poslova, dok je partner u projektu češki Fakultet sportskih studija Masarykova sveučilišta u Brnu. O projektu, koji je već započeo s testiranjima na Visokoj policijskoj školi, govorio je izv. prof. dr. sc. Mario Kasović, voditelj Laboratorija biomehanike na Kineziološkom fakultetu. Pojasnio je kako je u učinkovitom i bez ozljeda izvršavanju svakodnevnih zadataka, potrebna određena razina motoričkih i funkcionalnih sposobnosti policijskih službenika te da je opterećenost lokomotornog i funkcionalnog sustava policajaca na razini profesionalnih sportaša.
Cilj projekta je utvrditi povezanost biomehanike stopala, skupa testova za procjenu tjelesne pripremljenosti i situacijske efikasnosti pri gađanju vatrenim oružjem. Projekt u konačnici ima za cilj osigurati visoku radnu sposobnost i situacijsku efikasnost policijskih službenika u obavljanju svakodnevnih zadaća.
U projektu se provodi mjerenje biomehaničkih karakteristika policijskih službenika – hoda policijskih službenika s i bez opterećenja te procjena učinkovitosti pri izvršavanju policijskih zadaća uz korištenje opreme hrvatskih proizvođača. Stoga su na predstavljanju bili i predstavnici hrvatskih tvrtki Galka, Borova i Kroka, koje proizvode policijsku opremu. Naime, rezultati dobiveni u ovom projektu mogli bi biti korisni za razvoj i unaprjeđenje policijske opreme, odnosno hrvatske namjenske industrije. Uz to, ovakav način suradnje s gospodarskim sektorom otvara i mogućnost nominacije projekta za sredstva Europske unije, odnosno potencijalne IRI projekte.
Dekan Visoke policijske škole dr. sc. Krunoslav Borovec naglasio je važnost profesionalnog zdravlja policijskih službenika i specifičnost policijskog posla te izloženost brojnim rizicima. Izrazio je zadovoljstvo prisutnošću predstavnika domaće obrambene industrije jer ovo prvi put da se uvode objektivni parametri pri testiranju opreme koji su povezani, ne samo s praktičnim aspektima efikasnosti nego i profesionalnim zdravljem.
Projekt će obuhvatiti testiranja djelatnika specijalne i interventne policije te polaznike Programa srednjoškolskog obrazovanja odraslih za zanimanje policajac/policajka.
Na današnjem predstavljanju bili su suradnici u projektu ortoped Dejan Blažević, dr. med. iz zagrebačke Klinike za traumatologiju, kineziolozi i instruktori za gađanje Policijske akademije i ostali djelatnici Akademije.
Stranica