Promjena sustava za borbu protiv nasilja prema ženama

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić danas je u Hrvatskom saboru predstavila EU-projekt „Izgradnja učinkovitije zaštite: promjena sustava za borbu protiv nasilja prema ženama“. Projekt je započeo 1. travnja ove godine i provodi se u partnerstvu s organizacijom civilnog društva Ženskom sobom - Centrom za seksualna prava, dok su pridruženi partneri Pravosudna  

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić danas je u Hrvatskom saboru predstavila EU-projekt „Izgradnja učinkovitije zaštite: promjena sustava za borbu protiv nasilja prema ženama“. Projekt je započeo 1. travnja ove godine i provodi se u partnerstvu s organizacijom civilnog društva Ženskom sobom - Centrom za seksualna prava, dok su pridruženi partneri Pravosudna akademija, Policijska akademija i Hrvatsko novinarsko društvo. Cilj projekta je identificirati, empirijski opisati te staviti u fokus javnosti postojeće pravne prakse koje predstavljaju prepreke za učinkoviti pravni progon i kažnjavanje nasilja prema ženama. Iduće dvije godine radit će se na analiziranju 'krhkih karika' sustava: od policijskih službenika koji se prvi kontakt sa žrtvom, preko državnog odvjetništva koje je odgovorno za pravno klasificiranje, do pravnih tijela odgovornih za kažnjavanje nasilja prema ženama.

Pravobraniteljica Višnja Ljubičić upozorila je kako su u pet godina, od 1. siječnja 2012. do 31. prosinca 2016., ubijene 72 žene od bliskih muških osoba te da femicid u Hrvatskoj čini od 25 do 30 posto svih ubojstava. 

- Samo prošle godine je ubijeno 18 žena, a tijekom ove godine 16 žena, od strane njima bliskih muških osoba. Uz jasan trend brutalizacije nasilja, odnosno tranzicije nasilja prema ženama i nasilja u obitelji iz područja prekršajnog u područje kaznenog prava, uočeno je povećanje broja ubojstava žena što ukazuje na to da zakonske, pravosudne, medijske te druge obrazovne i edukacijske mjere suzbijanja nasilja prema ženama - ipak nisu polučile željenim rezultatima u smislu smanjenja broja slučajeva nasilja prema ženama s najgorim ishodom, već naprotiv, brojke ubijenih žena rastu - pojasnila je.

Posebna izvjestiteljica UN-a za nasilje prema ženama Dubravka Šimonović istaknula je nužnost ratifikacije Istanbulske konvencije, za koju je naglasila kako pruža put za izgradnju učinkovitije zaštite i promjenu sustava u borbi protiv nasilja prema ženama. Šimonović je podsjetila kako je upravo Pravobraniteljica osnivačica posebnog promatračkog tijela "Femicide Watch", čiji je cilj praćenje pojavnosti ubojstava žena iz rodnog aspekta, prikupljanje i analiziranje podataka radi uočavanja ključnih propusta koji dovode do ubojstava žena od strane njihovih supruga, bivših i sadašnjih partnera te općenito muškaraca.

Pomoćnik glavnog ravnatelja policije i načelnik Uprave policije Krunoslav Borovec ukazao je na važnost prevencije nasilja prema ženama te istaknuo kako ovakve projektne aktivnosti imaju potporu Ministarstva unutarnjih poslova. Iznio je podatak da policija u prosijeku u slučajevima obiteljskog nasilja intervenira 50 puta dnevno, gdje su žene najčešće žrtve ta da femicid u Hrvatskoj čini više od trećine svih ubojstava. To pokazuje da smo suočeni sa velikim društvenim problemom koji zahtjeva efikasnije rješavanje od onoga što smo imali do sada, istaknuo je.

- Očekujemo da će projekt osnažiti, uvezati i ojačavati već uspostavljene nacionalne mehanizme za sprječavanje i suzbijanje nasilja prema ženama, omogućiti adekvatnu reakciju i sustavno prikupljanje te analizu podataka  o svim slučajevima rodno motiviranog  nasilja, kao i  omogućiti veću senzibilizaciju šire javnosti s ciljem prepoznavanja problema te razvijanja modela budućih preventivnih mjera – istaknuo je načelnik Krunoslav Borovec.

Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Marija Jelkovac i članica Odbora za ravnopravnost spolova Hrvatskog saboraŽeljka Josić pozdravile su ovakvu međusektorsku suradnju.

U okviru konferencije izveden je performans nazvan "Pet slučajeva ubojstava žena", tijekom kojega su pročitana stvarna svjedočanstva žena ubijenih od strane njima bliskih muških osoba.

Koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula detaljno je upoznala prisutne s projektnim aktivnostima koje će provoditi tijekom projekta, ali i podsjetila čime se inače bavi spomenuta organizacija civilnog društva.

Predstavnici pridruženih partnera, pomoćnica načelnika Policijske akademije Davorka Martinjak, savjetnica ravnateljice Pravosudne akademije Sanda Hrsto te predsjednik Hrvatskog novinarskog društva Saša Leković, prezentirali su svoje aktivnosti u okviru predstavljenog EU projekta.

Više informacija saznajte ovdje



Stranica